Ruch Drogowy

Nietrzeźwy weekend

Grodzisk Wlkp., woj. wielkopolskiego. 

101_1499Grodziscy policjanci  w miniony weekend podejmowali kilkanaście interwencji zarówno w miejscu publicznym jak i interwencji domowych. Zabezpieczali miejsce przy dwóch kolizjach drogowych. W tym samym czasie wyeliminowali z dróg siedmiu nietrzeźwych kierujących. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod działaniem narkotyków ustawodawca przewiduje karę do 2 lat więzienia.

W piątek 11.05 br. wieczorem 18.50 dzielnicowy z Rewiru Dzielnicowych w Grodzisku Wlkp. wracając z interwencji w miejscowości Goździn zatrzymał do kontroli drogowej kierującego rowerem. W trakcie rozmowy z 51–letnim cyklistą, funkcjonariusz wyczuł wyraźną woń alkoholu z ust. Badanie stanu trzeźwości kierującego urządzeniem kontrolno pomiarowym wykazało blisko 0,8 promila alkoholu w organizmie. Za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości ustawodawca przewiduje karę do 1 roku więzienia.

Policjant z grodziskiej komendy w sobotę 12.05.2012r kilka minut po godz. 09.00 na ulicy Nowotomyskiej w Grodzisku Wlkp. zainteresował się kierującym rowerem, który nie mógł utrzymać prawidłowego toru jazdy co świadczyć mogło o wypitym wcześniej alkoholu. Po kontroli stanu trzeźwości u cyklisty wszystko było już jasne. Przeszło 1,7 promila alkohol w organizmie to niechlubny rekord 45 letniego mieszkańca Słocina po wypiciu alkoholu. Za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości grozi kara do jednego roku więzienia.

Dzielnicowi z Granowa i Kamieńca w trakcie wspólnej służby w sobotę po południu w miejscowości Kamieniec na ulicy Grodziskiej o godz. 17.50 zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem m-ki Opel Corsa. Stan w jakim znajdował się mężczyzna wskazywał, że znajdują się pod wyraźnym działaniem alkoholu. Badanie urządzeniem kontrolno pomiarowym wykazało przeszło 1,0 promil alkoholu w organizmie. Teraz mieszkaniec gm. Kamieniec czekał będzie na wyrok Sądu Rejonowego w Grodzisku Wlkp. gdzie karą może być więzienie nawet do 2 lat. Po wykonaniu czynności z nietrzeźwym kierującym dzielnicowi odwieźli mężczyznę do jego miejsca zamieszkania. Ponadto w trakcie wspólnego patrolu ci sami dzielnicowi o godz. 19.45 w miejscowości Wolkowo zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. Podczas rozmowy dzielnicowi wyczuli od mieszkańca Wolkowa alkohol. Badanie potwierdziło przypuszczenia policjantów gdyż wynik badania był bliski 1,5 promila alkoholu w organizmie. Za przestępstwo to przewidziana jest kara nawet do 1 roku wiezienia.

Policjanci grodziskiej „drogówki” w godzinach popołudniowych 19.30 dnia 12.05.2012r w miejscowości Wielichowo na ulicy Lipowej zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy m-ki Mazda. Pojazdem kierował 46 letni mężczyzna mieszkaniec gm. Wielichowo. Podczas rutynowej kontroli funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna nie ma prawo jazdy gdyż posiada orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i rowerów do dnia 30.01.2013r. Ponadto policjanci od kierującego wyczuli alkohol, którego teoretycznie nie powinni czuć. Funkcjonariusze w tej kwestii chcąc potwierdzić swoje przypuszczenia podali kierującemu do nadmuchania urządzenie kontrolno –pomiarowe, którego wynik po nadmuchaniu okazał się dalekim od obowiązujących norm i wyniósł 1,09 mg/l alkoholu (tj.2,28 promila alkoholu w organizmie). Teraz 46 latek za swą bezmyślność musi się liczyć z karą sięgającą nawet 3 lat więzienia.

W niedzielę kilka minut przed godz. 13.00 dyżurny grodziskiej komendy powiadomiony został o zdarzeniu drogowym w miejscowości Granówko. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie udała się grupa wypadkowa, która ustaliła, że do zdarzenia drogowego doszło na terenie obszaru zabudowanego w miejscowości Granówko. Kierujący rowerem 59 letni mieszkaniec Dakowe Mokre wjeżdżając na skrzyżowanie z drogi podporządkowanej prowadzącej do miejscowości Doły uderzył w prawy bok samochodu m-ki Fiat Panda kierowanego przez 66 letniego mieszkańca Wilanowa, który jechał na tym skrzyżowaniu drogą z pierwszeństwem przejazdu. Badanie stanu trzeźwości u 59 latka wykazało, że był kompletnie pijany wynik to 1,59 mg/l (tj. 3.30 promila alkoholu w organizmie). Kierujący rowerem został hospitalizowany w grodziskim szpitalu. Postępowanie w powyższej sprawie prowadzą grodziscy policjanci. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym grozi surowa kara nawet do 1 roku wiezienia

.Policjanci grodziskiej „drogówki” w niedzielę o godz. 17.45. w miejscowości Rakoniewice na ulicy Pocztowej zauważyli, że kierowca samochodu m-ki VW Pasat, nie posiada zapiętych pasów bezpieczeństwa. Ponadto pojazd porusza się na załączonym lewym kierunkowskazie. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać pojazd do kontroli drogowej używając do tego sygnałów dźwiękowo błyskowych. Kierujący widząc policjantów oraz znak do zatrzymania, zatrzymał pojazd na prawym poboczu, lecz w momencie kiedy zbliżył się funkcjonariusz kierujący gwałtownie odjechał w kierunku Rostarzewa. Policjanci podjęli za samochodem pościg. Kierowca nie zważając na przepisy w ruchu drogowym w tym znak stop oraz sygnały do zatrzymania wjechał w drogę gruntową prowadzącą do miejscowości Stodolsko następnie w drogę do Rakoniewice Wieś gdzie nie opanowując kierowanego przez siebie pojazdu uderzył w drzewo. Kierowcą samochodu VW Pasat okazał się 21 letni mieszkaniec Rakoniewic, który nie posiadał prawo jazdy gdyż wcześniej stracił je za przekroczony limit punktów karnych. Badanie wykazało, że mężczyzna uciekał również z drugiego powodu, wynik badania to 1,13 mg/l ( tj. 2,37 promila alkoholu w organizmie). Za popełnienie kilku wykroczeń oraz za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości 21-latkowi grozi teraz surowa kara nawet do 2 lat więzienia.  

To tylko siedem opisanych sytuacji z udziałem nietrzeźwych kierowców, a według statystyk, niefrasobliwych kierowców z polskich dróg w dalszym ciągu nam nie ubywa. Na terenie wielkopolskich dróg w ostatni weekend zatrzymano ich blisko 200. Każdy kierujący zarówno ten w pojeździe mechanicznym jak i ten na rowerze powinien zdawać sobie sprawę, że każdy z tych pojazdów kierowany przez osobę w stanie nietrzeźwości może nieść za sobą nieodwracalne w skutkach zagrożenie.

Weekendowa przejażdżka może czasem przewrócić do góry nogami całe życie – tracąc prawo jazdy stracić można pracę. Nawet jeśli nigdy nie miało się prawa jazdy, to nie pozostaje się bezkarnym. Pijany kierujący naraża się na poważne koszty. W trakcie zatrzymania policja nie ma litości i nietrzeźwych stanowiących zagrożenie dla otoczenia odstawia do tzw. izby wytrzeźwień – za wątpliwej przyjemności pobyt trzeba wówczas niemało zapłacić. Pojazd mechaniczny czy rower trafia w ręce rodziny, ale w niektórych przypadkach, pojazd może zostać „odholowany” na policyjny parking. Mimo, iż brzmi to zabawnie, wcale zabawne nie jest – koszt wezwania holownika może sięgnąć kilkuset złotych. Do tego dochodzi opłata depozytowa, na parkingu – kwota nawet do kilkunastu złotych za dobę. Sąd po rozpatrzeniu sprawy zwykle orzeka grzywnę w wysokości dochodzących nawet do 1000 złotych.

Zatem Szanowni Państwo,  wracając z działki, gdzie grillowane potrawy popijaliśmy alkoholem rower bądź samochód lepiej zostawić. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi prowadzącego pojazd to maksymalnie 0,2 promila – a do tego wystarczy już nawet jedno piwo.

Powrót na górę strony