Analiza bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Grodzisk Wlkp., woj. wielkopolskiego.
W ostatnich dwóch tygodniach na terenie powiatu grodziskiego policjanci odnotowali pięć wypadków drogowych w których śmierć poniosły dwie osoby. Tragiczne w skutkach zdarzenia miały miejsce na drodze krajowej K-32 w miejscowości Rakoniewice. W związku z powyższym Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego Grodziskiej Komendy opracował analizę stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym za lata 2005 – 2010r z której wynika iż na drogach powiatu grodziskiego w minionych 5 latach odnotowano łącznie 1541 kolizji drogowych oraz 167 wypadków drogowych w których śmierć poniosło 56 osób.
Analizując zdarzenia drogowe zaistniałe na terenie podległym Komendzie Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp. za lata 2005 – 2010, stwierdzić należy iż w kolejnych latach liczba zdarzeń przedstawiała się następująco.
W roku 2005 na drogach powiatu grodziskiego policjanci zabezpieczali 22 wypadki drogowe oraz 205 kolizji drogowych. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło 10 osób, a 13 osób zostało rannych w tym 5 pieszych.
W roku 2006 ilość zdarzeń wzrosła do 33 wypadków drogowych i 273 kolizji drogowych. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło 10 osób w tym 3 pieszych, natomiast 27 osób zostało rannych w tym 3 pieszych.
W roku 2007 stwierdzono 31 wypadków drogowych oraz 273 kolizji drogowych. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło 12 osób w tym 3 pieszych, a 22 osoby zostały ranne w tym 3 pieszych.
W roku 2008 ilość zdarzeń wzrosła do 33 wypadków drogowych i 292 kolizji drogowych. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło 9 osób w tym 1 pieszy, natomiast 30 osób zostało rannych w tym 3 pieszych.
W roku 2009 ilość zdarzeń zmalała do 24 wypadków drogowych i 292 kolizji drogowych. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło 10 osób w tym 1 pieszy, a 18 osób zostało rannych w tym 2 pieszych.
W roku 2010 stwierdzono 26 wypadków drogowych oraz 269 kolizji drogowych. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło 5 osób, a 29 osób zostało rannych w tym 3 osoby piesze.
W roku 2011 w okresie od stycznia do 12 kwietnia grodziscy policjanci odnotowali 7 wypadków drogowych w wyniku których śmierć poniosły 2 osoby w tym 1 piesza, natomiast odnotowano blisko 70 kolizji drogowych.
Policjanci w celu zobrazowania ilości zdarzeń drogowych na poszczególne dni tygodnia opracowali dane dotyczące dni w których w poszczególnych latach dochodziło do zdarzeń drogowych. I tak w latach 2005 były to dni czwartek, piątek i sobota. W roku 2006r dniami tymi okazały się poniedziałek, piątek, czwartek i sobota. W roku 2007 najczęściej zdarzenia drogowe występowały w niedzielę, poniedziałek oraz wtorek. W roku 2008 dniami o największym zagrożeniu drogowym był poniedziałek, wtorek i środa. W roku 2009 dniami tymi były niedziela, sobota, wtorek. Natomiast w roku 2010 najwięcej zdarzeń odnotowano we wtorek, poniedziałek oraz czwartek. Jak łatwo można zauważyć od roku 2008 dniem najbardziej statystycznie zagrożonym jest wtorek, który przewija się w pierwszej trójce dni statystycznie niebezpiecznych od roku 2007.
Biorąc pod uwagę teren najbardziej zagrożony zdarzeniami drogowymi ze skutkiem śmiertelnym z całą pewnością możemy stwierdzić, że jest to obszar gm. Rakoniewice. Na przestrzeni ostatnich 5 latach uwzględniając pierwsze miesiące tego roku na terenie gm. Rakoniewice odnotowano blisko 60 wypadków, w których zginęło 30 osób. Porównawczo w stosunku co do ilości zdarzeń 50% wypadków śmiertelnych z terenu powiatu grodziskiego odnotowywanych jest właśnie na terenie Miasta i Gminy Rakoniewice.
Pamiętajmy, że podstawową zasadą bezpieczeństwa obowiązującą przez cały rok jest zasada ograniczenia prędkości do warunków panujących na drodze, oraz zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Nie bez znaczenia na rozmiar zdarzeń drogowych są nietrzeźwi uczestnicy dróg, których grodziscy policjanci niemal codziennie zatrzymują. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego Powiatu, grodziscy policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg zarówno tych lokalnych jak i krajowych o rozwagę, a przede wszystkim zachowanie ostrożności w duchu odpowiedzialności za życie własne jak i innych.