Śmiertelne potrącenie pieszego
Grodzisk Wlkp., woj. wielkopolskiego.
W dniu wczorajszym kilka minut przed godz. 22.00 na ulicy Pocztowej w Rakoniewice doszło do wypadku drogowego w wyniku, którego potrącona przez samochód została 55 letnia mieszkanka ul. Cmentarnej. W wyniku rozległych obrażeń ciała kobieta po paru godzinach zmarła w szpitalu. Postępowanie wyjaśniające w powyższej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Grodzisku Wlkp.
W czwartek kilka minut przed godz. 22.00 grodziscy policjanci powiadomieni zostali o wypadku drogowym w Rakoniewicach przy ulicy Pocztowej. Na miejsce zgłoszenia niezwłocznie udała się grupa wypadkowa, która podjęła niezbędne czynności w celu wyjaśnienia wszelkich okoliczności zdarzenia.
Policjanci ustalili, że 38 letni mieszkaniec gm. Rakoniewice kierując samochodem m-ki Opel Corsa jadąc ulicą Pocztową w kierunku Rostarzewa w miejscu gdzie nie ma wyznaczonego przejścia dla pieszych potrącił 55 letnią kobietę przechodzą na drugą stronę ulicy Pocztowej. Piesza w wyniku wypadku drogowego została hospitalizowana w Szpitalu Rejonowym w Grodzisku Wlkp. gdzie w wyniku doznanych obrażeń ciała po paru godzinach zmarła. Kierujący samochodem w chwili wypadku był nietrzeźwy wynik badania to blisko 1 promil alkoholu w organiźmie.
Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia zebrali i zabezpieczyli wszystkie ślady mające związek z tym wypadkiem.Kierowca w stanie nietrzeźwości trafił do policyjnego aresztu. Postępowanie w powyższej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Wlkp. prowadzi Wydział Kryminalny tut. Komendy.
Podstawowe przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych:
Pieszy obowiązany jest poruszać się lewą strona drogi, co zapewnia mu lepszą widoczność i zwiększa jego bezpieczeństwo jest to elementarna zasada. Chodzenie prawą stroną powoduje, że pieszy nie widzi nadjeżdżającego z tyłu samochodu, co na wąskich drogach grozi potrąceniem, zwłaszcza w sytuacji wymijania się dwóch pojazdów.
Dla bezpieczeństwa wprowadzono obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu przez dziecko w wieku do 15 lat poruszające się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak namówić dzieci aby nosiły elementy odblaskowe, nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę zarówno w dzień, jak po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym ale wszędzie gdzie się poruszają. Elementy takie pozwalają dostrzec w światłach samochodów pieszego już z odległości 150 metrów.
Piesi, idąc po jezdni, mają obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. Nawet gdy pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem np. korzystając z przejścia dla pieszych, powinien upewnić się czy kierowca na pewno zdąży się zatrzymać. Z pobocza piesi mogą korzystać tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Na drodze, która nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni. Idąc po jezdni, jest on zobowiązany zajmować miejsce najbliżej jej krawędzi i ustępować pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. Oznacza to obowiązek zatrzymania się lub nawet zejścia z jezdni.
Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu
Jednakże poza przejściem pieszy może pokonać jezdnię pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy ustępuje wówczas pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi obowiązany jest iść drogą najkrótszą (nie po skosie).
W przypadku, gdy przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne. Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Piesi, jako uczestnicy ruchu, są obowiązani do stosowania się do znaków i sygnałów drogowych.