Kolizja czy wypadek
Kolizja czy wypadek, jak się zachować?
Grodzisk Wlkp. porady prewencyjne
Zazwyczaj w trakcie zgłaszania zdarzenia drogowego na policję przez uczestnika, czy też inną postronną osobę pada określenie -wypadek drogowy, nawet przy małej „stłuczce”. Przede wszystkim nie traćmy zimnej krwi! Każdemu, nawet najlepszemu kierowcy może przytrafić się drobna stłuczka lub wypadek drogowy.
Kolizja – to w rozumieniu potocznym zdarzenie mające związek z ruchem drogowym, w którym uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń ciała lub obrażenia doznane są poniżej 7dni ( w tej sytuacji o obrażeniach ciała decyduje uprawniony lekarz). A więc jak wynika z powyższych określeń jest różnica pomiędzy wypadkiem drogowym , a kolizją. Zazwyczaj w trakcie zgłaszania zdarzenia drogowego na policję przez uczestnika czy też inną postronną osobę pada określenie -wypadek drogowy, nawet przy małej „stłuczce”. Przede wszystkim nie traćmy zimnej krwi! Każdemu, nawet najlepszemu kierowcy może przytrafić się drobna stłuczka lub wypadek drogowy. Jeżeli w wyniku zdarzenia nikt nie jest ranny mamy do czynienia z kolizją drogową. Wówczas uczestnicy zdarzenia nie mają obowiązku wzywania policji. Obowiązek taki istnieje gdy jeden z uczestników jest nietrzeźwy lub okoliczności wskazują, że zostało popełnione inne przestępstwo (art. 16 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Dz. U. nr 124, poz. 1152 z późn . zm.). Z punktu widzenia pokrzywdzonego, często lepiej jest wezwać policję, szczególnie wówczas, gdy okoliczności zdarzenia nie są do końca jasne lub winowajca nie przyznaje się do spowodowania kolizji. Wezwanie policji wskazane jest również, gdy któryś z uczestników jest cudzoziemcem.
Podanie takiej informacji o wypadku , a nie kolizji jest bardzo mylnym określeniem, gdyż przyjmujący takie zgłoszenie natychmiast powiadamia inne służby ratownicze, które bez potrzeby udają się pod wskazany adres „ wypadku drogowego”. Tak więc należy w miarę możliwości ustalić czy w tym zgłaszanym na policję zdarzeniu drogowym będą potrzebne inne służby ratownicze.
Należy wiedzieć ,że przy kolizji drogowej nie ma obowiązku powiadamiania policji, jeśli jest możliwość ustalenia sprawcy zdarzenia i sprawca przyznaje się do spowodowania kolizji drogowej. W tej sytuacji należy wymienić stosowne oświadczenia, a następnie zgłosić do zakładu ubezpieczeniowego. Jednakże jeśli uczestnik zdarzenia jest w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości należy obligatoryjnie powiadomić policję o tym fakcie, gdyż nie powiadomienie organu policji skutkować będzie odpowiedzialnością karną. Jeżeli w zaistniałym zdarzeniu drogowym nie ma ofiar, to uczestnicy zdarzenia mają obowiązek zapewnić bezpieczeństwo na miejscu kolizji - należy więc niezwłocznie usunąć pojazdy z miejsca zdarzenia w taki sposób, aby nie tamowały ruchu i nie powodowały zagrożenia. Dobrze w sytuacjach spornych co do winy należy wcześniej zaznaczyć na jezdni miejsce usytuowania kół pojazdów uczestniczących w zdarzeniu (np. kredą). Po sprowadzeniu pojazdów ze środka drogi (skrzyżowania) należy poprosić pozostałych uczestników zdarzenia o ich dane personalne, dane właściciela pojazdu (nie zawsze jest nim kierowca) oraz dane ubezpieczyciela (firma i numer polisy). Należy zwrócić uwagę, że przepis art. 44 prawa o ruchu drogowym nakłada na każdego uczestnika wypadku obowiązek podania tych informacji na żądanie każdego innego uczestnika tego zdarzenia.
Jeżeli mamy do czynienia z wypadkiem drogowym to całą procedurę należy rozpocząć od udzielenia pomocy poszkodowanym i wezwania na miejsce zdarzenia pogotowia i policji. W takiej sytuacji przemieszczanie pojazdów z miejsca zdarzenia jest zabronione. Pamiętać też należy o właściwym oznakowaniu miejsca zdarzenia trójkątami ostrzegawczymi oraz włączeniu świateł awaryjnych w pojazdach uczestniczących w zdarzeniu drogowym. Kolejną czynnością powinno być spisanie danych świadków zdarzenia (najlepiej spisać numery rejestracyjne pojazdów, których kierujący mogli widzieć przebieg zdarzenia, w miarę możliwości należy ich poprosić o dane personalne i telefon kontaktowy).
KMP Jelenia Góra