Odnotowaliśmy próby wyłudzeń "na wnuczka" - na szczęście nikt z informujących nie padł ofiarą

babciu00Na terenie powiatu grodziskiego odnotowaliśmy próby wyłudzeń pieniędzy metodą na tzw. „wnuczka”. Każda z osób starszych, która odebrała tego dnia feralny telefon zachowała się w sposób bardzo prawidłowy. Prowadzona przez grodziskich policjantów profilaktyka na rzecz seniorów powiatu grodziskiego, jak widać nie poszła na marne. Seniorzy natychmiast po odebranym telefonie powiadomili najbliższych członków swoich rodzin, jak również z własnych telefonów wykręcili nr 997, gdzie uzyskali stosowną pomoc. W tym przypadku nikt nie padł ofiarą przestępstw „na wnuczka”, dlatego apelujemy jeszcze mocniej do osób starszych i samotnych – uważajcie na siebie i nie róbcie nic pochopnie. Pamiętajcie, że nie jesteście sami.

 

W minionym tygodniu odnotowaliśmy kilka prób usiłowań wyłudzenia pieniędzy metodą na tak zwanego „wnuczka”. Starsze osoby zamieszkujące nasz powiat, tego samego dnia odebrały telefon opiewający na podobnej rozmowie: „babciu, babciu… to ja Twój wnuczek, nie denerwuj się, ale miałem wypadek i potrzebuję pieniędzy…” Mniej więcej o takiej treści telefon odebrały starsze osoby zamieszkujące nasz powiat. Jak widać w naszym przypadku profilaktyka prowadzona przez Policje za pomocą środków masowego przekazu przynosi oczekiwane efekty. Otóż żaden z naszych seniorów nie padł ofiarą takiego przestępstwa. Szybko po odebranym feralnym telefonie powiadomiły swoją najbliższą rodzinę, jak również oddzwoniły z własnych telefonów na numer alarmowy 997. Oficer dyżurny grodziskiej jednostki pouczył te osoby co mają robić w dalszej kolejności, a następnie każda z tych osób została objęta stosowną pomocą przez grodziskich policjantów.

Mając na uwadze te wydarzenia ponawiamy nasz apel do wszystkich. Każda próba wyłudzenia od nas jakichkolwiek pieniędzy może wiązać się z przestępstwem oszustwa. Osoby, które pracują w bankach, na poczcie lub innych placówkach finansowych widząc starszą osobę, która chce wypłacić pieniądze, bo jak twierdzi natychmiast musi pomóc członkom rodziny ponieważ mają jakiś wypadek – wówczas warto wypytać o szczegóły danej transakcji, a w przypadku podejrzeń powiadomić policjantów.

Jeżeli w rodzinie masz starszą babcię, dziadka, wujka, ciocię, staraj się z nimi na taki temat porozmawiać, choćby przy wspólnej kawie. Nie bądźmy obojętni na los osób starszych i samotnych. Nie pozwólmy, aby w taki, czy inny sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia. Rozmawiajmy z nimi o oszustach. Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość i "dobre serce" starszych ludzi.

JAK UNIKN¡Ć TAKICH SYTUACJI?

Wszystkie opowiadane przez oszustów historie, to najczęściej twór ich wyobraźni, nie mający żadnego pokrycia z rzeczywistością. Poszkodowane osoby, najczęściej starsze, w dobrej wierze przekazują pieniądze, przygotowują posiłek czy coś do picia, gdy w tym czasie sprawcy okradają ich mieszkania.

Oszuści stają się jednak bardziej wyrafinowani i coraz częściej starają się uprawdopodobnić opisywane okoliczności udziałem kogoś zaufanego, np. „policjanta czy prokuratora”. Przestępcy kontaktują się wówczas z potencjalną ofiarą i przedstawiają wymyśloną historię. Chwilę później oszuści ponownie dzwonią, a jeden z nich podaje się za policjanta ścigającego szajkę takich przestępców i prosi o przekazanie pieniędzy, aby sprawców zatrzymać na gorącym uczynku. Informuje również, że po „akcji” pieniądze wrócą do właściciela.

Informujemy, że żadne tego typu działania Policji nie są organizowane przez telefon. Jeśli już - to policjanci przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.

babciu01

Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

  • Poinformować o takiej sytuacji Policję.
  • Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
  • Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
  • Potwierdzić informację u innych członków rodziny.

NALEŻY PAMIÊTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIÊDZY OSOBOM, KTóRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE, JAK I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA!

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia swojemu dzielnicowemu.

W kontakcie z takimi osobami powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, zachowania, pojazdów jakimi poruszają się oszuści.
Powrót na górę strony