Warsztaty o bezpieczeństwie dla seniorów
Grodzisk Wlkp., woj. wielkopolskiego
Wczoraj w Gminnym Centrum Pomocy Środowiskowej w Grodzisku Wlkp. grodziscy policjanci uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz Dziennym Domu Pobytu. Tematy poruszane przez policjantów to „Bezpieczeństwo pieszych oraz cyklistów na drogach”, „Metoda na wnuczka”.
Jesień, która w pełni zagościła na naszym terenie to bardzo dobry czas aby przypomnieć seniorom o bezpieczeństwie w ruchu drogowym zwłaszcza o przepisach, które dotyczą pieszych czy cyklistów. Grodziscy Policjanci st. asp. Tomasz Górny, i st. sierż. Kamil Sikorski w dniu wczorajszym 21.11.2012r przeprowadzili warsztaty z uczestnikami Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Dziennego Domu Pobytu. W pokazie multimedialnym funkcjonariusze uzupełnili wiedzę seniorom w sprawach dotyczących wyposażenia roweru w światła czy elementy odblaskowe, sprawdzania przed każdym wyjazdem czy pojazd posiada sprawne hamulce. Ważnym w rozmowach z seniorami było podkreślania, że rower w kontakcie z samochodem nie ma żadnych szans wobec powyższego wszystkich nas obowiązuje zachowania szczególnej ostrożności podczas poruszania się na drogach czy ścieżkach rowerowych, których w gm. Grodzisk Wlkp. coraz więcej powstaje.

Funkcjonariusze przypomnieli, że piesi i rowerzyści popełniają błąd myśląc, że jeżeli widzą w ciemności reflektory zbliżającego się samochodu, to kierowca również musi ich widzieć. To z reguły nieprawda. Odległość, z jakiej kierujący samochodem może dostrzec rowerzystę na jezdni, zależy od bardzo wielu czynników. O tej porze roku na widoczność pieszych niekorzystnie wpływają warunki pogodowe i wcześnie zapadający zmrok. Mokra i śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania i kierowca może nie zdążyć zatrzymać samochodu przed zauważonym w ostatniej chwili pieszym czy rowerzyście.

Policjant zwracał szczególna uwagę, że światła mijania oświetlają drogę najwyżej na 40-50 metrów. Kierowca ma szansę zauważyć pieszego lub rowerzystę, ubranego na ciemno i bez żadnych odblasków najwyżej na 20-30 metrów przed maską samochodu. Jeśli samochód jedzie z prędkością 100 km/h pokona ten dystans w sekundę i w tym czasie nie zdąży nawet rozpocząć hamowania. Elementy odblaskowe na nieoświetlonej drodze pozwalają zauważyć rowerzystę czy pieszego już z odległości 150 metrów. Użycie odblasków, dzięki powstaniu efektu refleksów, zwiększa widoczność rowerzysty czy pieszego w przypadku świateł długich - nawet z odległości jednego kilometra.

Drugim tematem omawianym przez policjantów to przestępstwa w których pokrzywdzonymi są osoby w podeszłym wieku. Większość z nich stanowi łatwy cel dla różnych grup przestępczych i oszustów, którzy wykorzystują łatwowierność, bezradność i samotność starszych ludzi. Seniorzy o których mowa, to szczególna grupa, która narażona jest na agresywne działania sprzedawców. Nękanie seniorów przez zawieranie umów za pośrednictwem dostępnych środków np. telefon, internet, prasa czy w domu, gdy do tych osób przyjdzie akwizytor. W jaki sposób konsument-senior może uniknąć stresujących i emocjonalnych sytuacji, starał się wyjaśnić st. sierż. Kamil Sikorski.

Podniesienie świadomości osób starszych w zakresie działania sprawców oszustw metodą „na wnuczka”, aktywizacja osób starszych, edukacja osób starszych w zakresie przysługujących im uprawnień w przypadkach zawierania umów na odległość lub poza siedzibą przedsiębiorstwa, zwiększenie poziomu świadomości osób starszych w zakresie zapobiegania popełnianiu przestępstw to niektóre z tematów, poruszanych przez policjantów. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności i niekiedy zdrowego rozsądku.

Po tej wypowiedzi nastąpiła krótka prezentacja policyjnych spotów mających charakter prewencyjny. Głównie, przedstawiały one sytuacje zdarzeń związanych z działalnością sprawców oszustw i wyłudzeń metodą "na wnuczka".

Spotkanie, którego organizatorem był Uniwersytet III Wieku oraz Dom Dziennego Pobytu, a w którym uczestniczyli grodziscy policjanci cieszyło się wielkim uznaniem u uczestników spotkania o czym świadczą zadawane pytania oraz uśmiech na twarzach zgromadzonych tam osób. Warsztaty prowadzone przez Funkcjonariuszy, a skierowane do seniorów nie były pierwszymi i z pewnością nie ostatnimi jakie były zorganizowane w Gminnym Centrum Pomocy Środowiskowej. Na zakończenie policjanci wpisali się do indeksów, który każdy z studentów Uniwersytetu III Wieku posiada.
