Z pomocą bezdomnym

Grodzisk Wlkp., woj. wielkopolskiego.

znak_policjaOkres jesienno - zimowy to bardzo ciężki czas dla bezdomnych. Osoby szukają wtedy schronienia w opuszczonych budynkach, piwnicach, na ogródkach działkowych. Miejsca te nie dozorowane przez właścicieli pozbawione są ogrzewania, a nawet okien. Budynki te często zagrożone są również katastrofą budowlaną. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

W ostatnich dniach temperatura spadła poniżej zera stopni to ciężki okres dla osób bezdomnych, samotnych i bezradnych. Często szukają oni schronienia w opuszczonych budynkach, piwnicach, na ogródkach działkowych. Dlatego każda informacja o osobach bezdomnych jest niezwłocznie sprawdzana przez miejscowych policjantów. O tym iż mieszkańcy Grodziska Wlkp. reagują na niedolę innych, świadczyć mogą informacje przekazywane Policjantom oraz pracownikom  Ośrodków Pomocy Społecznej o osobach, które nie mają stałego miejsca zamieszkania, a przebywają w pustostanach.

Jedną z takich osób z terenu Grodziska Wlkp. udało się przetransportować do Ośrodka Interwencji Kryzysowej „Pomocna Dłoń” w Błońsku gdzie otrzymała należytą opiekę i wsparcie od osób, które pod kierownictwem Andrzeja Hercoga bardzo dobrze wykonują pracę na rzecz osób bezdomnych.

Policjanci na terenie działania grodziskiej komendy od dłuższego czasu współpracują z Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej  umiejscowionymi w gminach naszego powiatu. Skuteczność tych działań uzależniona jest również od aktywności mieszkańców, dlatego też apelujemy o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy też nietrzeźwe, które często szukają schronienia w opuszczonych budynkach, na ogródkach działkowych. Miejsca te pozbawione są ogrzewania i okien, bardzo często zagrożone są katastrofą budowlaną. Przebywanie w takich budynkach grozi śmiercią. Wszelkie informacje uzyskane od mieszkańców będą sprawdzane, a osobom, które znajdować się będą  w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu przekazana zostanie niezbędna pomoc. Prosimy o informacje dotyczące miejsc przebywania takich osób. Czasami jeden nasz telefon na numer 997 lub112 może komuś uratować życie.

Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Tu także wystarczy wykręcić numer alarmowy i poinformować policjantów o takim przypadku. On także nie pozostanie bez odpowiedzi. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie i niekiedy to właśnie jeden telefon może zadecydować o czyimś życiu. 

Mając na uwadze ochronę bezdomnych przed nieszczęśliwymi zdarzeniami, funkcjonariusze kontrolują  miejsca, w których mogą przebywać takie osoby. Celem podjętych działań jest sprawdzenie czy w piwnicach blokowisk, pustostanach przebywają osoby bezdomne. Rolą policjantów w  momencie ujawnienia takiej osoby jest jej motywowanie do skorzystania z placówek, które na terenie powiatu grodziskiego jak i województwa wielkopolskiego przyjmują osoby, które nie posiadają miejsca zamieszkania. Jednym z zadań skierowanych do dzielnicowych jak i patroli jest także rozpoznanie rozmiaru problemu bezdomności na terenie powiatu grodziskiego.

Policjanci przypominają, że każdego roku odnotowuje się w Polsce przypadki zgonów osób bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest wychłodzenie organizmu. Dlatego wzorem lat ubiegłych policjanci z powiatu grodziskiego podejmują działania prewencyjne, zmierzające do tego, by takich przypadków było jak najmniej i aby każdy, kto potrzebuje pomocy, taką pomoc otrzymał.

Wszystkie działania mają charakter pomocowy i w związku z tym policjanci, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, udzielają informacji oraz wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagającym bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki.

Powrót na górę strony