Młodzieżowi Liderzy Zdrowia kontra HIV i uzależnienia
Grodzisk Wlkp., woj. wielkopolskiego
Wczoraj 25.10.2012r. w Starostwie Powiatowym sierż. Kamil Sikorski z grodziskiej komendy Policji z panią Honoratą Ciechańska z PSSE - OZ w Grodzisku Wlkp. przeprowadzili dla 18 uczniów z klas II Szkół Ponadgimnazjalnych powiatu szkolenie „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – kontra HIV i uzależnienia”.
Grodziscy policjanci aktywnie włączają się w różnego rodzaju inicjatywy mające na celu poprawę życia społecznego mieszkańców powiatu grodziskiego. Tym razem współpraca z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczna owocowała już kilkoma szkoleniami dla różnych grup społecznych z zakresu różnych form uzależnienia jak i wzbudzenie świadomości ryzyka pewnych zachowań seksualnych (HIV).

W dniu wczorajszym 25.10.2012r punktualnie o godz. 10.00 w budynku Starostwa Powiatowego w Grodzisku Wlkp. przeprowadzono szkolenia dla uczniów klas II Szkół Ponadgimnazjalnych z terenu powiatu grodziskiego. Prelegentami tego szkolenia byli sierż. Kamil Sikorski z Zespołu Prewencji Kryminalnej tut. jednostki Policji, który podkreślał, że niestety zbyt mało osób ma świadomość zagrożeń płynących z zażywania tzw. „dopalaczy” czy narkotyków. Tymczasem w opinii wielu naukowców zajmujących się tą problematyką substancje z których powstają „dopalacze” są zdecydowanie bardziej niebezpieczne niż chociażby „tradycyjne" narkotyki, które dotąd postrzegane były jako synonim najniebezpieczniejszych substancji chemicznych mających destrukcyjny wpływ zarówno na zdrowie, jak i życie społeczne uzależnionego. Od kilku lat narkomania utraciła swój marginalny charakter podkreślał policjant gdyż już nie dotyczący wąskiego kręgu zbuntowanej młodzieży, lecz staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Publikowane w Polsce dane, w zależności od źródła, mówią o liczbie od kilku tysięcy do kilkuset tysięcy osób uzależnionych. Najmłodsi narkomani to dzieci w wieku lat 12 podkreślił policjant dodając, że są to uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej. Następnie policjant zwrócił uwagę na alkohol podkreślając, że spożywanie go przez osoby nieletnie jest w dzisiejszych czasach jednym z najpoważniejszych zagrożeń społecznych w naszym kraju i rozwija się szczególnie intensywnie wśród młodego pokolenia. Podczas spotkania każdy miał okazje zapoznać się z walizką „DrugBox”, którą na spotkaniu udostępnił prowadzący szkolenie policjant.

Następnie głos zabrała pani Honorata Ciechańska z PSSE-OZ, która zwróciła uwagę na wzbudzenie świadomości ryzyka pewnych zachowań seksualnych, promowanie abstynencji seksualnej do czasu założenia stałego związku, poszerzenie wiedzy na temat HIV/AIDS, poszerzenie wiedzy na temat innych ryzykownych zachowań (identyfikowanie własnych zachowań ryzykownych), promowanie zdrowego stylu życia, podniesienie świadomości na temat seksualności człowieka oraz ryzyka związanego z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych (narkotyki, alkohol). Nabycie umiejętności reagowania w sytuacji presji otoczenia (presja seksualna, namawianie do przyjęcia substancji psychoaktywnych).

Na zakończenie prelegenci podziękowali uczniom klas II LO, ZSP z Grodziska Wlkp. i Kotowa za udział w szkoleniu. Zintensyfikowanie działań Policji czy Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej a w tym wysiłek zainwestowany w organizację takich szkoleń: przygotowanie zajęć, ich realizację oraz udział w nich z pewnością zaowocuje w przyszłości i przyniesie wymierne, a przede wszystkim oczekiwane efekty. Jednocześnie organizatorzy szkolenia życzyli wszystkim, by przyszłość była źródłem zdrowia, radości i pomyślności, zarówno na gruncie osobistym, jak i wynikach w nauce.