Szkolenie z zakresy profilaktyki uzależnień
Grodzisk Wlkp., woj.wielkopolskiego.
Wczoraj w budynku Starostwa Powiatowego w Grodzisku Wlkp. zorganizowana została narada szkoleniowa dla dyrektorów i nauczycieli, szkolnych koordynatorów wychowania zdrowotnego. Szkolenie prowadziła pani Honorata Ciechańska z Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Grodzisku Wlkp. wspólnie z st. sierż. Kamilem Sikorskim z grodziskiej komendy policji.
W dniu wczorajszym 10.10.2012r o godz. 11.00 w salce Starostwa Powiatowego w w Grodzisku Wlkp. pani Honorata Ciechańska z PSSE w Grodzisku Wlkp. wraz z st. sierż. Kamilem Sikorskim z Zespołu Prewencji Kryminalnej grodziskiej komendy policji. Przeprowadzili szkolenie dla dyrektorów i nauczycieli, szkolnych koordynatorów wychowania zdrowotnego. Tematem szkolenia były założenia Projektu – „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities).

Na początku szkolenia zgromadzonych powitał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny lek. Ryszard Ber, który podziękował nauczycielom za wszystkie starania, które wkładają w wychowanie i edukację z wiarą, że ich wysiłek uczyni z ich podopiecznych ludzi mądrych i szlachetnych, podkreślając fakt, że na efekty pracy w działaniach profilaktycznych trzeba będzie czekać długo i cierpliwie, ale przyjdzie czas, kiedy stanie sie ona widoczna.

Następnie pani Honorata Ciechańska przedstawiła: prezentację podsumowującą działania profilaktyczne we współpracy z placówkami oświatowo – wychowawczymi na terenie powiatu, prelekcję na temat realizowanych w powiecie programów profilaktycznych, propozycje form współpracy placówek w roku szkolnym 2012/2013, w tym przeprowadziła szkolenie, gdzie omówiła: Główne założenia Projektu – „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities), Strefy wolne od dymu tytoniowego – dlaczego ważne jest ich wprowadzanie. Problematykę szkodliwości ekspozycji na dym tytoniowy. Bieżący system legislacyjny w zakresie ograniczania używania tytoniu w Polsce.

Kolejnym punktem spotkania było przeprowadzenie Szkolenia na temat uzależnień wśród dzieci i młodzieży przez Kamila Sikorskiego z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp. W miłej i przyjemnej atmosferze policjant przedstawił nauczycielom jaka odpowiedzialność spoczywa na nauczycielach dbających o bezpieczeństwo ucznia w szkole. Wskazał elementarne zasady postępowania nauczyciela wobec ucznia będącego pod działaniem alkoholu, środków psychotropowych czy wykazującego agresywne zachowanie wobec innego ucznia.

Sięganie po alkohol i narkotyki jest w dzisiejszych czasach jednym z najpoważniejszych zagrożeń społecznych w naszym kraju i rozwija się szczególnie intensywnie wśród młodego pokolenia podkreślał sierż. Kamil Sikorski policjant Zespołu Prewencji Kryminalnej tut. komendy rozpoczynając spotkanie z nauczycielami. Od kilku lat narkomania utraciła swój marginalny charakter, dotyczący jedynie wąskiego kręgu zbuntowanej młodzieży, stając się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Publikowane w Polsce dane, w zależności od źródła, mówią o liczbie od kilku tysięcy do kilkuset tysięcy osób uzależnionych. Najmłodsi narkomani i alkoholicy, to dzieci w wieku lat 12 podkreślił policjant dodając, że są to uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej. Podczas spotkania każda osoba uczestnicząca w szkoleniu miała okazje zapoznać się z walizką „DrugBox”, którą na spotkaniu udostępnił prowadzący szkolenie policjant.

Podsumowując spotkanie w kontekście przejawów demoralizacji objawiających się poprzez palenie papierosów wulgaryzmy, wagary itp. funkcjonariusz podkreślił, że podstawą do ograniczenia negatywnych zachowań, a tym samym wypracowania dobrych relacji z młodzieżą jest zawsze szczera rozmowa pomiędzy uczniem - pedagogiem szkolnym - rodzicem lub policjantem oraz jasne przedstawienie młodzieży reguł postępowania i konsekwentne ich przestrzeganie.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony nauczycieli, którzy z pierwszej ręki otrzymali szereg informacji na tematy, które w codziennym ich życiu nie do końca były im znane. Policjant kończąc wystąpienie podziękował wszystkim za przybycie życząc nauczycielom dużo radości oraz samych przyjemności z wykonywanego zawodu.
Na zakończenie prelegenci odpowiadali na pytania uczestników, odbyła się też dyskusja podsumowująca.