Spotkanie z uczestnikami obozu Unihokeja

Rakoniewice woj. wielkopolskiego

101_3567Grodziscy policjanci wraz z pracownikami Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Grodzisku Wlkp. od kilku dni na terenie placówek oświatowych powiatu grodziskiego prowadzą działania profilaktyczno – edukacyjne w ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2012”. Tym razem funkcjonariusze odwiedzili Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Rakoniewicach, a tam dziewczyny biorącą udział w obozie sportowym w ramach Unihokeja. 

Funkcjonariusz w trakcie spotkania z dziewczynami uczestniczącymi na obozie sportowym w ramach Unihokeja przekazał szereg istotnych wskazówek dotyczących podstawowych zasad bezpieczeństwa w rozumieniu ogólnym. Policjant informując uczestników obozu o zagrożeniach zwracał uwagę, że okres wakacji może być też czasem inicjacji zachowań ryzykownych u młodzieży związanych z narkotykami czy alkoholem. W tym celu dla zapewnienia bezpiecznego wypoczynku w okresie wakacji letnich, zarówno w domu jak i po za nim policjant zwracał uwagę na ograniczenie negatywnych zdarzeń z udziałem młodzieży. W szczególności ograniczenie wypadków komunikacyjnych, a przede wszystkim powstrzymania się od palenia papierosów, spożywania alkoholu czy używania środków o działaniu narkotycznym.

 

101_3564

 

 

Sięganie po alkohol i narkotyki jest w dzisiejszych czasach jednym z najpoważniejszych zagrożeń społecznych w naszym kraju i rozwija się szczególnie intensywnie wśród młodego pokolenia podkreślał sierż. Kamil Sikorski policjant Zespołu Prewencji Kryminalnej. W trakcie spotkania każdy uczestnik zgrupowania miał okazje zapoznać się z walizką „DrugBox”, którą na spotkaniu udostępnił prowadzący szkolenie policjant.

 

101_3560

 

 

Policjant nawiązał również do miejsc kąpieli letnich, gdyż w okresie wakacji dużo młodych ludzi korzysta z różnych akwenów wodnych. Większość utonięć czy też innych tragedii związanych jest z nieodpowiednim zachowaniem nad wodą, czego rezultatem jest lekkomyślność zarówno kąpiących się jak i ich opiekunów. Policjant korzystając z okazji przekazał dziewczynom podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas kąpieli zwracając uwagę, że kąpiel będzie bezpieczna tylko wtedy kiedy kapać się będziemy w miejscach odpowiednio oznaczonych i pod opieką ratownika lub osób dorosłych.

 

101_3559

 

 

Policjant Zespołu Prewencji Kryminalnej sierż. Kamil Sikorski podkreślał, że bardzo często młodzież staje się ofiarą przestępstw i wykroczeń, wobec powyższego wskazał im praktyczne sposoby radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia. Na konkretnych przykładach każdy mógł doskonalić swą wiedzą na temat udzielenie pierwszej pomocy osobom potrzebującym takiej pomocy.

 

Z analiz lat poprzednich w okresie wakacyjnym wzrasta ilość przestępstw lub wykroczeń z udziałem nieletnich. Z sytuacją tą wiąże się szereg czynników między innymi: wyjazdy młodzieży na kolonie lub obozy, a tam brak właściwej opieki ze strony organizatorów letniego wypoczynku, lub bezmyślne działanie ze strony samych zainteresowanych. Sytuacja nie kontrolowana ze strony dzieci i młodzieży bądź rodziców może być przyczyną wielu tragicznych wypadków, a także przestępstw i wykroczeń popełnianych przez małoletnich na ich szkodę.

 

101_3566

 

Pani Katarzyna Łamaszewska z Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej sprawdziła czy na terenie szkoły występują nieprawidłowości z zakwaterowaniem, a tym samym zachowaniem higieny i warunków podawania żywności. Kontrola nie wykazała żadnych nie prawidłowości ze strony gospodarza obiektu.

Działania prowadzone przez Policje oraz Sanepid rozwijają u dzieci i młodzieży postawy odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych. Uzyskane informacje w znacznym stopniu podnoszą świadomość w tym odpowiedzialność za popełnione czyny.

Powrót na górę strony