Dzień Babci i Dziadka

Grodzisk Wlkp. woj. wielkopolskiego

grodzisk_gwiazdaStyczeń, a tym samym 21 i 22 każdego roku to dzień Babci i Dziadka, o którym nie zapominają grodziscy policjanci. W tych szczególnych dniach dla wszystkich Babć i Dziadków, którzy swoje święto obchodzić będą w najbliższych dniach przekazujemy kilka istotnych rad, których przestrzeganie pozwoli uniknąć zagrożeń ze strony oszustów i domokrążców. Ponadto wszyscy Policjanci grodziskiej komendy dołączamy się do morza życzeń, które w tych dniach wpływają do serc naszych najbliższych Babć i Dziadków.

W związku z licznymi, powtarzającymi się  w całej Polsce przypadkami oszustw,(metodą na wnuczka) których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych, grodziscy policjanci apelują do wszystkich o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań. Grodziscy policjanci przygotowali kilka istotnych rad, które jako prezent w dniu święta Babci i Dziadka przekazują wszystkim osobom, które wychowują wnuki lub samotnie mieszkają w swych domach.

Pamiętaj…

gdy jesteś w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki;

nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj; jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Was kierowany;

jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok;

jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu;

najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny;

nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów;

każda szanująca się firm a transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty;

nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;

mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym;

nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.

W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie. Numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego tam przekazujemy najwięcej zapamiętanych szczegółów dotyczących oszustów czy domokrążców , np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej – numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.

Powrót na górę strony