Długi weekend na drogach - podsumowanie

Grodzisk Wlkp., woj. wielkopolskiego.

znak_policjaPolicjanci w Grodzisku Wlkp. podsumowali przeprowadzone działania w ramach tegorocznego świątecznego weekendu na drogach powiatu grodziskiego. Funkcjonariusze nie odnotowali wypadków drogowych jak i kolizji drogowych co świadczyć by mogło iż apele policjantów  o ograniczenie prędkości oraz zwiększenie czujności wobec innych użytkowników dróg przyniosły zamierzony efekt.

Wzmożone działania pod hasłem "Bezpieczny weekend”, ukierunkowane były na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom powiatu grodziskiego oraz uczestnikom  ruchu drogowego poruszającym się po naszych drogach począwszy od pieszych, rowerzystów, a kończąc na kierujących pojazdami mechanicznymi. Działania realizowane były przez kilkudziesięciu policjantów na terenie powiatu grodziskiego. Policjanci przez cały czas akcji zwracali szczególną uwagę na przestrzeganie porządku publicznego oraz zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy, a także zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników.

W godzinach wieczorowo – nocnych bezpieczeństwo pieszych w pobliżu dróg w dużej mierze uzależnione było od tego, czy są dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też w czasie prowadzonych działań policjanci zachęcali pieszych jak i kierujących rowerami do noszenia elementów odblaskowych. W trakcie kontroli drogowych policjanci sprawdzali stan techniczny samochodów, odpowiednie uprawnienia osób kierujących oraz elementy bezpieczeństwa pasażerów, a w szczególności zapinanie będących na wyposażeniu pojazdu pasów bezpieczeństwa. Każda kontrola drogowa kończyła się badaniem stanu trzeźwości kierowców.

Zauważalna jest pewna prawidłowość. Tam, gdzie stoją policyjne patrole, nie ma wypadków - policja nie może jednak  postawić policjantów wszędzie. Przed nami jeszcze bardzo długa droga, by zmienić mentalność i nawyki wielu polskich kierowców. Bilans tegorocznego weekendu to kilkanaście mandatów karnych głównie za wykroczenia drogowe, oraz interwencje policyjne, których przez okres świąteczny policjanci przeprowadzili kilkanaście.

Podsumowanie świątecznego weekendu na polskich drogach

W ciągu tegorocznego świątecznego weekendu na polskich drogach doszło do 301 wypadków, w których śmierć poniosły 44 osoby, a 408 zostało rannych. Wśród osób które zginęły - 19 to piesi. W ciągu tych kilku dni policjanci zatrzymali 990 nietrzeźwych kierujących.

Już w piątek w całej Polsce ruszyła akcja pod kryptonimem „Bezpieczny weekend”. Wtedy właśnie przypadał czas największego natężenia ruchu, szczególnie przy trasach wylotowych z większych miast. Tysiące policjantów ruchu drogowego czuwało nad bezpieczeństwem podróżujących. Funkcjonariusze sprawdzali stan trzeźwości i prędkość z jaką poruszali się kierowcy, stan techniczny pojazdów i to czy wszyscy w samochodach mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci są przewożone w fotelikach. Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym po polskich drogach poruszają się całe rodziny – i to właśnie one są uczestnikami wypadków. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań prewencyjnych, aby zminimalizować ilość zdarzeń drogowych i wyeliminować pijanych kierowców.

W ciągu przedłużonego weekendu doszło w sumie do 301 wypadków, w których śmierć poniosły 44 osoby, a 408 zostało rannych. Z policyjnych statystyk wynika, że najczęstszymi przyczynami wypadków od lat są: nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych przez kierujących i nieostrożne wchodzenie na jezdnię przed jadący pojazd przez pieszych. To co również jest bardzo niepokojące to fakt, że z 44 osób, które zginęły w wypadkach - 19 to piesi. Najprawdopodobniej , gdyby te osoby miały na sobie elementy odblaskowe, tych tragicznych w skutkach zdarzeń można by uniknąć.

Niestety nie obyło się także bez pijanych za kierownicą. W sumie funkcjonariusze zatrzymali 990 nietrzeźwych kierujących. Należy pamiętać, że nawet niewielka dawka alkoholu we krwi obniża koncentracje i refleks. Nie ma wytłumaczenia dla osób, które z promilami wsiadają za kierownicę.

Źródło:KGP/KPP Grodzisk Wlkp.

 

Powrót na górę strony