Jak zapobiec kradzieżom pojazdów?
Grodzisk Wlkp. woj. wielkopolskiego.
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia mają to do siebie, że w tym okresie częściej odwiedzamy sklepy markety czy inne punkty handlowe w celu zakupu prezentów czy artykułów spożywczych na stół wigilijny. Bardzo pomocnym, a zarazem ułatwiającym wykonanie tej czynności w tym zakresie jest nasz środek lokomocji, którego posiadanie daje nam niezależność a zwłaszcza możliwość swobodnej komunikacji. Samochód o którym mowa niejednokrotnie kupowany jest kosztem wyrzeczeń i poświęceń, dlatego jego utrata bywa bolesna dla jego właściciela. Policjanci przypominają o kilku ważnych zasadach aby nie stać się ofiarą złodziei.
Mając na uwadze problem jakim są kradzieże pojazdów, grodziscy policjanci przedstawiają szereg porad utrudniających kradzież pojazdów:
Samochód powinniśmy parkować w garażu, lub pozostawiać na parkingu strzeżonym w miejscu dobrze oświetlonym. Wobec braku w/w możliwości pojazd najlepiej ustawić w pobliżu okien domów mieszkalnych w miejscach oświetlonych.
samochód powinien mieć zainstalowany system alarmowy, który m.in. będzie ochraniał kabinę przed włamaniem. Dobrym jego uzupełnieniem są różnego rodzaju blokady mechaniczne, a także posiadanie wyłącznika zapłonu ukrytego w miejscu znanym tylko właścicielowi;
pamiętajmy o oznakowaniu elementów w firmie specjalistycznej i nie kupowanie części samochodowych niewiadomego pochodzenia – na tak zwaną okazje. Działanie to z pewnością utrudni czerpanie korzyści z kradzieży samochodów.
Parkując samochód nawet na krótką chwilę należy:
Sprawdzić czy wszystkie bagaże w tym torby nawigacje, nesesery lub inne wartościowe przedmioty są schowane w bagażniku bądź schowku.
Po wyjściu z pojazdu sprawdzić czy wszystkie okna są domknięte, roleta bagażnika rozsunięta, a klapa bagażnika zatrzaśnięta ;
Następnie należy włączyć alarm oraz inne posiadane zabezpieczenia;
Pozostawienie wartościowych przedmiotów na widoku będzie zachętą dla złodziei (dotyczy to również zakupów pozostawianych w aucie przed sklepami);
Ważnym jest żeby kluczyki wkładać do kieszeni wewnętrznych ubrania, a w domu nie pozostawiać ich w miejscu widocznym (najlepiej z dala od drzwi wejściowych).
Pamiętaj nigdy nie pozostawiaj dokumentów w samochodzie.
W momencie kiedy podjeżdżamy do garażu nigdy nie otwierajmy bramy, pozostawiając kluczyk w stacyjce naszego pojazdu. Taka sytuacja prowokuje złodziei, którzy obserwując nasze codzienne zachowanie z pewnością będą mieli ułatwioną sytuacje w momencie kradzieży samochodu.
Podróżując samochodem przede wszystkim powinniśmy:
Szczególną uwagę zwracać na nasz bagaż głównie torebki, nesesery, plecaki, telefony komórkowe lub inne przedmioty przedstawiające jakąkolwiek wartość, aby nie pozostawiać ich w trakcie jazdy na siedzeniu pasażera czy kanapie. Wybicie szyby w trakcie postoju na czerwonym świetle to ułamek sekundy, zabranie tego co na siedzeniu to następne dwie lub czy sekundy. Wartość przedmiotów oraz czas w celu wyrobienia nowych dokumentów w ten sposób utraconych bezcenny.
Decydując się na zabranie autostopowicza powinniśmy rozważyć czy miejsce w którym nas zatrzymuje jest bezpieczne do zatrzymania naszego pojazdu oraz czy osoba wzbudza nasze zaufanie. Nie powinniśmy zabierać autostopowiczów z miejsc podejrzanych, czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju;
Wybierając miejsce na postój w trakcie podróży powinniśmy zwracać uwagę na miejsca oznaczone jako parking, oświetlone, najlepiej przy lokalach gastronomicznych prosperujących przy drogach. Nie powinniśmy zatrzymywać się w miejscach nieoświetlonych, zalesionych czy na pustkowiu;
Pozostawiając auto na postoju bez nadzoru powinniśmy dopilnować aby system alarmowy lub inne blokady były załączone, roleta bagażnikowa zasłonięta, a samochód pozamykany.
Przebiegłość złodziei samochodowych nie zna granic, co rusz wymyślają nowe sposoby, które pozwolą im dokonać kradzieży pojazdu, wobec powyższego podróżując samochodem nie zapominajmy o odpowiednim zabezpieczeniu naszego pojazdu. Pamiętajmy również o bezpieczeństwie własnym. Jeśli ktoś będzie próbował zatrzymać nasz samochód, np. dając znaki o usterce, lub w jakikolwiek inny sposób starał się nas zatrzymać nie róbmy tego zwłaszcza w odludnym miejscu. Musimy zdawać sobie sprawę, że może to być próba napadu i kradzieży naszego auta. Dlatego lepiej dojechać do najbliższej, większej stacji benzynowej i w bezpiecznym miejscu sprawdzić pojazd oraz w uzasadnionych sytuacjach wezwać Policję.
Warto również zauważyć, że liczba kradzieży aut zmalała w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Ten fakt na pewno powinien cieszyć polskich właścicieli samochodów. W 2000 roku Policja zarejestrowała w bazie pojazdów utraconych 79 943 pojazdów jako utracone. Z kolei 2010 roku policjanci wszczęli 16 098 postępowań karnych w sprawach o kradzież samochodu. Tylko podczas pierwszego półrocza 2011 roku policjanci wszczęli 7 827 postępowań karnych w sprawach kradzieży samochodów, których łączna wartość wyniosła 244,2 mln zł. W prawie co trzecim przestępstwie (28, 9%) ustalono podejrzanego.