Finał Konkursu plastycznego Szkoła bez zagrożeń
Rakoniewice, woj. wielkopolskiego.
Konkurs plastyczny Szkoła bez zagrożeń. Pod takim hasłem grodziscy policjanci zainicjowali konkurs plastyczny skierowany do dzieci klas II i III Szkoły Podstawowej w Rostarzewie. Założeniem konkursu było zwrócenie dzieciom uwagi na zagrożenia z jakimi mogą się spotkać w domu w szkole.
W miesiącu październiku br. Policjanci Zespołu Prewencji Kryminalnej KPP w Grodzisku Wlkp. zainicjowali konkurs plastyczny skierowany do dzieci, klas II i III ze Szkoły Podstawowej w Rostarzewie. Dzieci, które przystąpiły do konkursu wykazały się dużymi umiejętnościami plastycznymi, oraz znajomością tematu.
W dniu wczorajszym wspólnie z policjantem z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu mł.asp. Szymonem Witczakiem w trakcie trwania happeningu organizowanego przez Firmę Skanska rozstrzygnięto konkurs plastyczny. Komisja konkursowa wyłaniając najlepszych pięć prac miała bardzo duży „orzech do zgryzienia”, gdyż wszystkie pracy przedstawiały różne formy zagrożeń Po wyłonieniu tych najlepszych, autorzy tych prac wyróżnieni zostali elementami odblaskowymi oraz drobnymi upominkami.
Dzieciom udzielono też wiele konkretnych porad dotyczących bezpiecznej zabawy w domu, przypominając iż pozostawione same w domu powinny mieć przy telefonie numerów, numer do rodziców lub opiekunów bądź osób zaufanych oraz powinny umieć wykręcić numer alarmowy: 997 - policja, 998 - straż pożarna, 999 - pogotowie ratunkowe.
Policjant podczas pogadanki informował dzieci o bezwzględnym zakazie wpuszczania do mieszkania osób nieznajomych gdyż jest to bardzo ważny element mający wpływ na bezpieczeństwo zarówno dziecka, jak i mienia. Zwracał uwagę dzieciom, że kiedy odbierają telefon podczas nieobecności domowników i nie znają rozmówcy, powinny powiedzieć, że w tej chwili nie mogą podejść do telefonu, poprosić o nazwisko i numer telefonu rozmówcy oraz poinformować, że rodzice za chwilę oddzwonią do niego. Policjanci podkreślali, że dzieci nie mogą informować nie znajomych o nieobecności domowników, do kiedy ich nie będzie oraz gdzie obecnie przebywają.
Wspólne spotkanie z dziećmi przede wszystkim miało na celu ograniczenie negatywnych zdarzeń z udziałem dzieci, a w szczególności: wypadków komunikacyjnych, zdarzeń związanych z drogą ucznia do szkoły, kontaktów z osobami obcymi, uświadamianie i ograniczenie ryzyka stania się przez dzieci ofiarami przestępstw i wykroczeń, rozwijania u dzieci i młodzieży postawy odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych.
Pamiętajmy też, że zabawy w czasie zimowych wakacji będą bezpieczne, gdy odbywać się będą pod okiem osób dorosłych. W trakcie opadów śniegu i mrozów nie zapominajmy, że górki w okolicy dróg, przejazdy kolejowe, torowiska, akweny wodne czy zbiorniki wodne są bardzo niebezpieczne. Pilnujmy, by nasze dzieci korzystały tylko z bezpiecznych, specjalnie przygotowanych i wydzielonych miejsc zabaw oraz lodowisk.