Profilaktyka bezpieczeństwa dla najmłodszych
Grodzisk Wlkp. woj. wielkopolskiego.
Jednym z zadań stawianym policjantom jest zapobieganie dokonywaniu przestępstw. Grodziscy funkcjonariusze od kilku lat stawiają sobie za cel ograniczenie negatywnych zachowań wśród grodziskiej młodzieży w tym stania się ofiarą czynu zabronionego. W tym celu funkcjonariusze w ramach różnych programów prewencyjnych w tym programu profilaktyczno – edukacyjnego „ Z Pyrkiem Bezpieczniej” od najmłodszych lat uczestniczą w spotkanie dla uczniów na różnych szczeblach nauki. W dniu dzisiejszym w Szkole Podstawowej nr 4 w Grodzisku Wlkp. odbyło się spotkanie z policjantem, które miało na celu przekazanie uczniom wielu cennych rad w ramach bezpieczeństwa ogólnego.
Rzecznik prasowy tut. komendy st. asp. Tomasz Górny jest realizatorem wielu przedsięwzięć profilaktyczno edukacyjnych skierowanych dla większych jak i najmłodszych mieszkańców powiatu grodziskiego. Od kilku lat na terenie placówek oświatowych i tym samym od początku tego roku szkolnego realizowany jest program edukacyjny „Z Pyrkiem Bezpieczniej”, który wpisuje się ogólnopolską kampanię społeczną „Bezpieczna Droga z Radami SPONGEBOBA” w ramach, której podczas pogadanek omawiane są zasady bezpieczeństwa ogólnego w tym w ruchu drogowym.
W ramach podjętych w tym zakresie działań policjanci spotykają się z najmłodszymi na terenie placówek oświatowych. Tym razem mundurowi odwiedzili Szkołę Podstawową nr 4 w Grodzisku Wlkp. gdzie podczas pogadanki dzieci zapoznały się ze specyfiką pracy policjantów, oraz usłyszały wiele cennych rad na temat bezpieczeństwa na drodze oraz w domu.
W trakcie spotkania policjant omawiał podstawowe zasady bezpieczeństwa rozpoczynając od prawidłowego przejścia przez ulicę poprzez zakładanie elementów odblaskowych, a kończąc na zapinaniu pasów bezpieczeństwa w fotelikach samochodowych. Funkcjonariusz omawiał zagadnienia związane z bezpieczną zabawą, podając przykłady w taki sposób należy się bawić ażeby nikomu nie stała się krzywda. Dzieciom przypominano również o bezpieczeństwie w domu, przestrzegano przed zabawą w okresie świątecznym zwracając uwagę na „lany poniedziałek” i zagrożenia z tym związane.
Informowano o bezwzględnym zakazie wpuszczania do mieszkania osób nieznajomych, podkreślając jak ważnym elementem mającym wpływ na ich bezpieczeństwo jest sprawdzenie kto stoi za drzwiami przez tak zwanego „judasza”.
W trakcie spotkania w którym brało udział kilkadziesiąt dzieci funkcjonariusz podkreślał jak ważną rolę mają do spełnienia numery alarmowe: 997 - policja, 998 - straż pożarna, 999 - pogotowie ratunkowe, przypominając iż telefon jest przedmiotem służącym do komunikacji, a nie służy do wydzwaniania na numery alarmowe bez konkretniej potrzeby.
Wspólne spotkanie z dziećmi cieszyło się dużym zainteresowaniem dzieci, które usłyszały wiele cennych porad w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.