Droga dziecka do przedszola
Rakoniewice, woj. wielkopolskiego.
Rozpoczęcie roku szkolnego to czas intensywnej pracy dla policjantów, którzy jak co roku na terenie placówek oświatowych prowadzą pogadanki dla dzieci na temat bezpiecznej drogi dziecka do szkoły. Część tych zajęć odbywa się na terenie Szkół, lecz są i takie, które odbywają się bezpośrednio przy przejściach dla pieszych. Takie zajęcia miały miejsce w dniu wczorajszym na drodze krajowej K-32, którą każdego dnia dzieci kilkakrotnie przekraczają.
Kierownik Posterunku Policji w Rakoniewicach asp. sztab. Aleksander Dobierzyński wraz z dzielnicowymi w odpowiednich grupach wiekowych informował maluchów jak należy w sposób prawidłowy przechodzić na drugą stronę ulicy oraz poruszać się na chodnikach wzdłuż drogi krajowej.
Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji od wielu lat w Polsce utrzymuje się bardzo niekorzystny bilans śmiertelnych ofiar wypadków drogowych – rocznie na polskich drogach ginie ok. 5,5 tys. osób. Szczegółowa analiza przyczyn wypadków drogowych z udziałem pieszych wskazuje, że bardzo często do wypadków dochodzi wskutek nieostrożnego wejścia pieszego zza pojazdu lub przeszkody na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd. Najliczniejszą grupą pieszych – sprawców wypadków są dzieci w wieku od 7-14 lat. Warto zwrócić uwagę na fakt, że do największej liczby wypadków z udziałem pieszych małoletnich dochodzi w miesiącach jesiennych i zimowych, czyli w trwającym roku szkolnym.
W związku z powyższymi danymi, mając na uwadze rozpoczynający się rok szkolny 2010 – 2011 oraz bezpieczeństwo użytkowników dróg, a w szczególności bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, w dniu 19.08.2010r.policjant Zespołu Prewencji Kryminalnej miejscowej Komendy podjął czynności prewencyjne polegające na dokonaniu lustracji przejść dla pieszych w okolicach placówek oświatowych na terenie powiatu grodziskiego.
Podsumowując opisane działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci jako niechronionych użytkowników dróg w okolicach obiektów szkolnych, należy stwierdzić iż działania te pokazały iż praktyczny aspekt tego przedsięwzięcia w sposób jasny i zrozumiały pozwolił dzieciom zrozumieć na czym polega prawidłowe przejście na drugą stronę ulicy w miejscu do tego wyznaczonym jakim są przejścia dla pieszych.