Bezpieczeństwo na półkolonii
Grodzisk Wlkp. woj. wielkopolskiego.
Grodziscy policjanci nie ustają w działalności profilaktyczno - edukacyjnej skierowanej do dzieci i młodzieży podczas letniego wypoczynku. W tym celu funkcjonariusze w ramach programu „ Z Pyrkiem Bezpieczniej” przy wparciu Centrum Kultury w Wielichowie oraz miejscowych strażaków zorganizowali spotkanie dla uczestników półkolonii z gm. Wielichowo. Spotkanie z policjantem oraz strażakami było dla dzieci okazją do przekazania im wielu cennych rad w ramach bezpiecznego spędzenia czasu wolnego podczas letnich wakacji.
Policjant zespołu prewencji kryminalnej tut. komendy jest realizatorem wielu przedsięwzięć profilaktyczno edukacyjnych skierowanych dla młodzieży jak i najmłodszych mieszkańców powiatu grodziskiego. Od początku wakacji policjant zespołu jak i dzielnicowi pomimo wielu innych zadań zaangażowali się w realizację programu edukacyjnego „Z Pyrkiem Bezpieczniej” w ramach, którego podczas pogadanek omawiają zasady bezpiecznego spędzenia czasu wolnego podczas tegorocznych wakacji.
W ramach realizacji programu policjanci spotykają się również z uczestnikami organizowanych półkolonii na terenie powiatu grodziskiego. Tym razem mundurowi odwiedzili Centrum Kultury w Wielichowie, które na terenie stadionu miejskiego zafundowało swoim podopiecznym szereg ciekawych atrakcji kulturalnych. Podczas spotkania dzieci zapoznały się ze specyfiką pracy policjantów, oraz usłyszały wiele cennych rad na temat bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku zarówno w domu jak i nad wodą.
W trakcie spotkania policjant omawiał podstawowe zasady bezpieczeństwa rozpoczynając od prawidłowego przejścia przez ulicę poprzez zakładanie elementów odblaskowych, a kończąc na zapinaniu pasów bezpieczeństwa w fotelikach samochodowych. Funkcjonariusz omawiał zagadnienia związane z bezpieczną zabawą, podając przykłady w taki sposób należy się bawić ażeby nikomu nie stała się krzywda. Dzieciom przypominano również o bezpieczeństwie w domu, przestrzegano przed nieodpowiedzialną zabawą przy nasypach kolejowych czy przy słupach wysokiego napięcia.
Uczestników półkolonii informowano o bezwzględnym zakazie wpuszczania do mieszkania osób nieznajomych, podkreślając jak ważnym elementem mającym wpływ na ich bezpieczeństwo jest sprawdzenie kto stoi za drzwiami przez tak zwanego „judasza”. Przypominano również iż pozostawione same w domu powinny mieć dostęp do telefonu z numerem do rodziców, opiekunów bądź osób zaufanych
W trakcie spotkania w którym brało udział kilkadziesiąt dzieci funkcjonariusz podkreślał jak ważną rolę mają do spełnienia numery alarmowe: 997 - policja, 998 - straż pożarna, 999 - pogotowie ratunkowe, przypominając iż telefon jest przedmiotem służącym do komunikacji, a nie służy do wydzwaniania na numery alarmowe bez konkretniej potrzeby.
Wspólne spotkanie z dziećmi półkolonijnymi miało na celu ograniczenie negatywnych zdarzeń z udziałem dzieci i młodzieży, a w szczególności: wypadków komunikacyjnych, zdarzeń związanych z letnim wypoczynkiem nad wodą, zagrożeń ze strony zwierząt oraz kontaktów z osobami obcymi. Uświadamianie najmłodszym zagrożeń z jakimi się mogą spotkać w okresie wakacyjnym ograniczy ryzyko stania się przez dzieci ofiarami przestępstw i wykroczeń.
Działania prowadzone przez Policje rozwijają u dzieci i młodzieży postawy odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych. Uzyskane informacje w znacznym stopniu podnoszą świadomość w tym odpowiedzialność za popełnione czyny.