Profilaktyka, a bezpieczeństwo
Grodzisk Wlkp. woj. wielkopolskiego.
Koniec roku szkolnego to czas wytężonej pracy policjantów. W tym czasie większość dzielnicowych oraz innych policjantów na różnych szczeblach edukacji przeprowadza spotkania z uczniami omawiając tematy związane z bezpieczeństwem zarówno tym w domu jak i na wakacjach. Tym razem rzecznik prasowy grodziskiej komendy odwiedził Gimnazjum Publiczne w Grodzisku Wlkp. W trakcie pogadanki ok. 140 uczniów usłyszeło informacje dotyczące odpowiedzialności jaką ponosi nieletni za popełnienie czynów karalnych, oraz przejaw demoralizacji. Na spotkaniu nie zabrakło informacji o szkodliwości spożywania napojów alkoholowych oraz używania środków psychotropowych.
Uświadamianie młodych ludzi w zakresie odpowiedzialności karnej jest bardzo ważne, dla policjantów ponieważ część nieletnich w konflikt z prawem wchodzi z uwagi na niefrasobliwość bądź nieświadomość prawną. Celem cyklicznych spotkań jest podniesienie wiedzy uczniów na temat zagrożeń, sposobów ich unikania i przeciwdziałania. Kształtowanie właściwych postaw społecznych, zapobieganie demoralizacji i przestępczości nieletnich, przybliżenie roli i pracy Policji oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku służby, jest bardzo ważne dla działań Policji.
Podczas prelekcji rzecznik prasowy asp. Tomasz Górny omówił katalog najczęściej popełnianych czynów karalnych przez młodych ludzi. Ponadto omówione zostały środki wychowawcze stosowane przez Sąd Rodzinny i Nieletnich. Policjant w trakcie pogadanki przyznał, że niejednokrotnie młodzi ludzie popełniają czyny karalne nie mając świadomości, że zdarzenie, w którym biorą udział są niezgodne z prawem. Dlatego podnoszenie świadomości prawnej u młodzieży jest niezwykle ważne zarówno dla społeczności lokalnej i ogólnego poczucia bezpieczeństwa jak i dla tych młodych ludzi, którzy dzięki lepszej znajomości prawa mogą uniknąć wielu kłopotów.
Policjant przypomniał również młodzieży gimnazjalnej, w jaki sposób zapobiegać kradzieżom np. telefonów komórkowych:
1. Unikaj pokazywania telefonu innym, a tym bardziej chwalenia się nim, szczególnie gdy jest nowy i ma wiele atrakcyjnych funkcji. Nie baw się też jego opcjami na ulicy czy w autobusie, tramwaju, pociągu - odwraca to Twoją uwagę od otoczenia i usypia czujność.
2. Staraj się nosić telefon w miejscu trudnodostępnym lub mało widocznym dla osób trzecich, ale przy sobie np. w kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni. Możesz nosić go na szyi pod swetrem. Natomiast nie wkładaj telefonu do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do jego kradzieży.
3.Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie. Pamiętaj chowając go po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie on jest.
4.Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie telefonu nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, fitness klub, szpital, zabiegi rehabilitacyjne, specjalistyczne badania lekarskie, itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni. Jeśli nie, to rozważ czy telefon będzie Ci niezbędny.
5.Nie pozostawiaj telefonu bez nadzoru: w samochodzie w miejscu widocznym (sam przyciągasz włamywacza do swojego auta), na stoliku w pubie, biurku lub torebce w pracy czy w kurtce w szatni. Jeśli masz takie zwyczaje rozważ zastosowanie opcji odblokowywania klawiatury kodem.
6.Zastanów się czy telefon komórkowy jest istotnym wyposażeniem ucznia idącego do szkoły !!!
7. Noś przy sobie, spisany na kartce, numer identyfikacyjny twojego telefonu tzw. IMEI.
8.Jeśli masz taką możliwość oznakuj swój telefon, umożliwi to jego szybsze odzyskanie.
Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań, przed którym staje nie tylko Policja, ale również inne instytucje, którym dobro młodego pokolenia nie jest obojętne. Wobec powyższego profilaktyka jaka prowadzona jest przez grodziskich policjantów od przedszkola po szkołę Ponadgimnazjalną z pewnością pozwoli młodym ludziom zastanowić się nad podjęciem błędnej decyzji, a w konsekwencji popaść w konflikt z prawem lub stać się ofiara czynu zabronionego.