Konkurs Policjant Ruchu Drogowego 2011
Grodzisk Wlkp., woj. wielkopolskiego.
O tytuł najlepszego policjanta ruchu drogowego w XII miedzy Powiatowym Konkursie „Policjant Ruchu drogowego” rywalizowali funkcjonariusze „drogówki” z Komend Powiatowych w Grodzisku Wlkp., Wolsztynie, Nowym Tomyślu, Szamotułach. Do eliminacji Powiatowych Konkursu przystąpiło kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Najlepszym zawodnikiem z grodziskiej komendy okazał się st. sierż. Mariusz Knopik.
Konkursowe zmagania rozpoczęły się testem ze znajomości wybranych przepisów prawa o ruchu drogowym, zagadnień prawa karnego oraz prawa o wykroczeniach. Każdy z uczestników odpowiedział na kilkadziesiąt testowych pytań, co nie należało to najłatwiejszych zadań zważając na szerokie spektrum poruszanej tematyki. Bezkonkurencyjny w tej konkurencji okazał się reprezentujący gospodarzy Daniel Domagała, który odpowiedział poprawnie na wszystkie pytania. Po konkurencjach, w których preferowana była całościowa i dogłębna wiedza teoretyczna przyszła kolej na sprawdzian ze znajomości taktyki pracy policjanta i wyszkolenia strzeleckiego. Ta konkurencja wyłoniła laureatów.
Najlepsi z najlepszych okazali się : st. sierż. Mariusz Knopik z KPP w Grodzisku Wielkopolskim, sierż. Michał Kornosz z KPP w Nowym Tomyślu, st. sierż. Michał Kowzan z KPP w Szamotułach i sierż. sztab. Daniel Domagała z KPP w Wolsztynie. To właśnie oni będą reprezentować swoje jednostki w eliminacjach wojewódzkich, które zorganizowane zostaną w Poznaniu. Tu policjanci będą musieli się zmierzyć z testem wiedzy, ręczną regulacją ruchem na poznańskich ulicach, jazdą sprawnościową samochodem i motocyklem, strzelaniem z broni służbowej i udzielaniem pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków drogowych. Następnie zwycięzcy rywalizować będą w ogólnopolskim konkursie, który odbędzie się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
Historia konkursu ogólnopolskiego, który rokrocznie wyłania najlepszego profesjonalistę z zakresu Ruchu Drogowego jest długa. Na przełomie lat podlegał on wielu przekształceniom zarówno, co do swej struktury, jak i miejsca rozgrywania. Jego korzenie sięgają początków lat siedemdziesiątych. Pierwsze sześć edycji konkursu miały miejsce w Szkole Ruchu Drogowego, która mieściła się w Piasecznie, a której tradycje przejęło w legionowskie CSP. Innowacją organizacyjną były próby lokalizacji konkursu na terenach komend wojewódzkich kraju. Stąd Komendy w Poznaniu i Kielcach wpisały się do jego historii również jako organizatorzy tego przedsięwzięcia, choć jego głównym inicjatorem było Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Od 1994 roku z małą przerwą przypadającą na 99 rok, konkurs znalazł stałą lokalizację w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, która jest jedyną szkołą w Polsce, która kształci policjantów do pracy w ruchu drogowym.
Centrum Szkolenia Policji odchodzi od stereotypów, wprowadzając nowy wizerunek policjanta ruchu drogowego. Rocznie mury szkoły opuszcza około 400 dobrze przygotowanych do pracy policjantów ruchu drogowego. Wszyscy oni, uczestniczą w lokalnych eliminacjach Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”, ale jedynie jeden najlepszy z powiatu, ma możliwość reprezentowania własnej Komendy w eliminacjach Wojewódzkich.
Powiatowy etap konkursu zakończył się uhonorowaniem zwycięzców dyplomami oraz drobnymi upominkami. Policjanci mieli okazję odebrać je z rąk Komendantów poszczególnych jednostek oraz zaproszonych gości. Słowa uznania za wysiłek włożony w rywalizację, zawodowy kunszt i sportowego ducha walki przekazali w imieniu gospodarzy Komendant Powiatowy Policji w Wolsztynie mł.insp. Zbigniew Drzymała oraz Starosta Wolsztyński Ryszard Kurp, a także Komendant Powiatowy Policji w Grodzisku Wielkopolskim mł.insp. Dariusz Rusinek Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński, Komendant Powiatowy Policji w Nowym Tomyślu mł.insp. Zbigniew Borowczyk, Starosta Nowotomyski Andrzej Wilkoński, Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach mł.insp. Mirosław Żabiński i Starosta Szamotulski Paweł Kowzan. Podziękowania złożyli także obecni na miejscu przedstawiciele sponsorów.
Konkurs jak zawsze był okazją do współzawodnictwa, którego pierwszoplanowym celem było podnoszenie kwalifikacji zawodowych policjantów, a tym samym stanu bezpieczeństwa na naszych drogach. Bezpieczeństwa, które jest wypadkową jak zawsze wielu czynników, wśród których praca policjantów w białych czapkach należy do najistotniejszych. To właśnie oni niezależnie od warunków pogodowych, pory dnia czy roku są zawsze tam gdzie ich obecność jest niezbędna. To oni kierują ruchem ulicznym, są często pierwsi na miejscu wypadków, udzielają pomocy poszkodowanym, zatrzymują pijanych kierowców, a to zaledwie niektóre czynności, jakie wykonują tysiące funkcjonariuszy z drogówki, na co dzień.