Szkolenie poza podziałami.
Grodzisk Wlkp., woj. wielkopolskiego.
24.03.2011r.w Gminnym Domu Pomocy Środowiskowej „Promesa” w Grodzisku Wlkp. odbyło się szkolenie dla przedstawicieli Policji, instytucji pomocowych pracujących z młodzieżą oraz osobami dorosłymi, których problemy uzależnień od alkoholu, narkotyków, czy dopalaczy na co dzień dotykają.
Spotkanie, którego organizatorem była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Grodzisku Wlkp. adresowane było do przedstawicieli instytucji pomocowych w tym policjantów pracujących na co dzień z młodzieżą i osobami dorosłymi. Na szkolenie przybyli przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej – pracownicy socjalni, Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp.- policjanci, Sądu Rejonowego – kuratorzy zawodowi i społeczni, Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych – pedagodzy szkolni, Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej - psycholog oraz prezes Grodziskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Głównym zadaniem spotkania było ukazanie cech osobowości osoby uzależnionej, propozycja metod pomocniczych w pracy z młodzieżą z objawami uzależnienia od środków psychoaktywnych, oraz poszerzenie procedur związanych z profilaktyką uzależnień. Osoby biorące udział w szkoleniu, wymieniały się doświadczeniami zawodowymi ze swoich dziedzin, w których pracują, informacje te na pewno wykorzystane zostaną do dalszej pracy i będą przydatne w diagnostyce problemów społecznych.
Drugie temat szkolenia poświęcono problemom związanym ze sprzedażą alkoholu, z naciskiem na zakaz sprzedaży nieletnim. Przedstawiano zagadnienia wynikające z Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Omówiono również zagadnienia wynikające z Ustawy o narkomanii nawiązując do substancji psychoaktywnych, rozróżnienia ich rodzajów, omówienia inicjacji zażywania środków odurzających oraz przedstawienie wewnętrznych i zewnętrznych czynników powstawania uzależnienia.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem stron i wszyscy jednym głosem wsparli inicjatywę Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która miała na celu poszerzenie a zarazem aktualizacje wiedzy na temat nowych instrumentów prawnych w zakresie uzależnień od alkoholu, narkotyków, czy dopalaczy.