Rekolekcje z policjantem.
Kamieniec woj. wielkopolskiego.
Grodziscy policjanci w dniu dzisiejszym na zaproszenie księdza proboszcza Stanisława Walenszczaka brali udział w rekolekcjach szkolnych zorganizowanych dla dzieci Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjalnej w Konojadzie. Spotkanie z uczniami było okazją do przybliżenia informacji o policyjnym programie „Bezpieczna Szkoła”. Czas rekolekcji to czas zadumy, oraz czas zastanowienia się nad właściwym postępowaniem wobec drugiego człowieka. Słowa te wpisują się bardzo dobrze w profilaktykę jaką od kilku lat prowadzą grodziscy policjanci wśród uczniów zarówno tych młodszych jak i tych uważających siebie, jako prawie dorosłych.
W dniu 25.03.2011r w ramach prowadzonych rekolekcji szkolnych, realizując policyjny program „Bezpieczna Szkoła” Rzecznik Prasowy Grodziskiej Komendy asp. Tomasz Górny na zaproszenie księdza proboszcza Stanisława Walenszczaka, pani Dyrektor Szkoły Podstawowej mgr. Barbary Szklarskiej oraz Dyrektora Gimnazjum pana mgr. Pawła Skiby w miejscowości Konojad Gm. Kamieniec, prowadził jedno ze spotkań rekolekcyjnych z tematem przewodnim „ Nie kradnij – chciej dostrzec Chrystusa w sobie i drugim człowieku”.
Policjant prowadzący rekolekcje w trakcie pogadanki z uczniami Szkoły Podstawowej omówił bezpieczeństwo młodych ludzi w drodze do szkoły jak i domu, podając praktyczne przykłady zachowania się na chodnikach, poboczach dróg, placach zabaw czy w domu. Na spotkaniu rzecznik podkreślał jak ważnym elementem jest zwracanie uwagi na osoby których nie znamy, a podające się za przyjaciół rodziny. Odniósł się do tematu głównego rekolekcji czyli „Nie kradnij – chciej dostrzec Chrystusa w sobie i drugim człowieku” mówiąc w kontekście zaboru mienia jako czynnika kryminogennego, który coraz częściej jest zdominowany w środowisku dzieci i młodzieży oraz w życiu dorosłym człowieka, a który powinno się piętnować i surowo karać.
Na spotkaniu z uczniami Gimnazjum omówił zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną nieletnich sprawców czynów karalnych w nawiązaniu do przestępstw, jak i wykroczeń. Uczniom wszystkich klas przedstawione zostały ustawowe znamiona niektórych przestępstw w tym przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Szczególny nacisk policjant łożył na zachowania w miejscach publicznych, a w szczególności deptakach skwerach czy parkach.
Spotkanie z uczniami było również dobrą okazją do nawiązania do Ustawy o wychowaniu w trzeźwości omawiając dlaczego nastolatki piją alkohol, jakie szkody i zagrożenia wywołuje powtarzające się picie alkoholu przez nastolatki nawet w ilościach nieszkodliwych dla dorosłych, jak poważnie alkohol uszkodzić może procesy rozwojowe, kiedy zaczyna się uzależnienie, gdzie jest granica między nadmiernym piciem, a piciem nałogowym.