Starszy to nieznaczny bezbronny

Grodzisk Wlkp., woj. wielkopolskiego 

101_0844W dniu wczorajszym grodziscy policjanci zakończyli, a za razem podsumowali kolejną edycję kursu samoobrony skierowaną do słuchaczy Uniwersytetu III Wieku oraz seniorów domu dziennego pobytu w Grodzisku Wlkp. pod hasłem „Starszy to nie znaczy bezbronny”. Patronat nad akcją objął Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Dariusz Rusinek oraz Burmistrz Grodziska Wlkp. Henryk Szymański. 

Rozpoczęcie projektu odbyło się w lutym br. i trwało przez kolejne cztery tygodnie. Przedsięwzięcie którego realizatorem byli policjanci Zespołu Prewencji Kryminalnej tut. Komendy skierowane było do słuchaczy Uniwersytetu III Wieku oraz seniorów domu dziennego pobytu mieszczącego się w Gminnym Centrum Pomocy Środowiskowej „Promessa” w Grodziska Wlkp. Grupa właśnie tych osób, szczególnie narażona jest na działanie potencjalnych przestępców  gdyż  w ich przekonaniu są to osoby bezradne słabe, które strachem można przekonać do całkowitego podporządkowania. W tej chwili stereotyp słabej kobiety czy bezradnej starszej osoby słusznie się zmienia, co umożliwia nam zmianę tej teorii.

 

101_0762

 

Głównym celem realizowanego przez policjantów oraz zaproszonych gości przedsięwzięcia, było uświadomienie słuchaczom potencjalnych zagrożeń i sposobów ich neutralizowania. Założeniem prelegentów było również uczynić krok w kierunku przełamania obojętności naszego społeczeństwa na przemoc, agresję i problemy szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Kurs, który rozpoczął się 23.02. br. składał się z czterech bloków teoretycznych oraz praktycznego. Tematyka szkolenia obejmowała zajęcia teoretyczne z zakresu prawa, psychologii, prewencji i ratownictwa medycznego oraz zajęcia praktyczne z zakresu samoobrony. Realizacja tego przedsięwzięcia przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa osób starszych, do przełamania obojętności mieszkańców na przemoc i agresję oraz do promocji zdrowego i aktywnego trybu życia. Nabyta w trakcie szkolenia wiedza może w przyszłości okazać się zbawienna w sytuacji bezpośredniego zagrożenia.   

101_0767

 

 Z uwagi na potrzebę zrealizowania wspomnianej tematyki grodziscy policjanci zwrócili się z prośbą do specjalistów z wybranych dziedzin o poprowadzenie zajęć. Zajęcia z zakresu:  

ratownictwa medycznego – pierwsza pomoc przedlekarska w przypadkach złamań kości, oparzeń, krwawień tętniczych i żylnych, omdleń, zatrzymania akcji serca, oddechu – zostały omówione i przedstawione praktycznie przez strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wlkp. 

psychologii, obejmujące wybrane zagadnienia: źródła agresji u człowieka, agresji jako źródła stresu, , sposobu radzenia sobie z osobami agresywnymi, asertywności, itp. Zajęcia prowadziła pani psycholog Jolanta  Grześkowiak z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Grodzisku Wlkp. 

prawa, obejmujące wybrane zagadnienia: prawną obronę przed napastnikiem, granice obrony koniecznej, przemoc w rodzinie, znęcanie oraz stan wyższej konieczności omówiła pani ProkuratorMałgorzata Dotka z Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Wlkp. 

prewencji kryminalnej – zapobieganie niektórym rodzajom przestępstw (włamania, napady, kradzieże, zgwałcenia, metoda działania na wnuczka), rodzaje narzędzi służących do samoobrony, przemoc w rodzinie zostały przedstawione przez policjantów Zespołu Prewencji Kryminalnej Grodziskiej Policji asp. Tomasza Górnego i sierż. Kamila Sikorskiego. 

samoobrony i technik interwencyjnych obejmujący trening i symulacje zagrożeń oraz podstawowe sposoby obrony przed napastnikiem prowadził pod. kom. Krzysztof Witczak z Zespołu Doskonalenia Zawodowego  Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, wraz z st. post. Anną Jóśkowiak z Zespołu Prewencji KPP Grodzisk Wlkp.

 

101_0758

 

Na zakończenie kursu w obecności zaproszonych gości z-cy Komendanta Grodziskiej Policji mł. insp. Wiesława Jacyno oraz dyrektora Ośrodka Społecznego w Grodzisku Wlkp. pana Kasprzaka każdy z uczestników otrzymał Certyfikat ukończenia kursu samoobrony I stopnia „ Starszy to nie znaczy bezbronny”.  

 

101_0839

 

Przedsięwzięcie realizowane przez grodziskich policjantów, a skierowane do słuchaczy Uniwersytetu III Wieku oraz seniorów domu dziennego pobytu w Grodzisku Wlkp. cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wszyscy podsumowując zajęcia, jednym głosem stwierdzili, że tego rodzaju projekt dotyczący samoobrony wpisany zostanie w kalendarz corocznych przedsięwzięć realizowanych przez Uniwersytet III Wieku.

 

101_0838

 

Grodziscy policjanci ze swej strony dziękują wszystkim osobom, które wsparły to przedsięwzięcie oraz czynnie w nim uczestniczyły. Wytrwałość, zaangażowanie oraz uśmiech na twarzach słuchaczy były najlepszą formą podziękowania dla wszystkich prelegentów, którzy ze swej strony podczas prowadzonego kursu dołożyli wszelkich starań ażeby zajęcia oraz pamięć po nich zostały jak najdłużej w życiu każdego słuchacza.

 

101_0845 
Powrót na górę strony