Spotkanie z dziećmi bezpieczne ferie.

Grodzisk Wlkp., woj. wielkopolskiego.

101_0666Ferie zimowe to nie tylko okres wypoczynku , relaksu i zabawy, ale również  czas, w którym dzieci i młodzież  bardziej są narażone na rozmaite niebezpieczeństwa. W tej sytuacji policjanci  Zespołu Prewencji Kryminalnej z Grodziska Wlkp. przeprowadzili  pogadanki z dziećmi  wszystkich klas   Szkoły Podstawowej w Grodzisku Wlkp. na temat bezpiecznego spędzenia czasu wolnego w ramach „Bezpiecznego zimowiska 2011”.

Funkcjonariusze Zespołu Prewencji Kryminalnej w ramach „Bezpiecznego Zimowiska” zakończyli w Szkole Podstawowej nr 1 w Grodzisku Wlkp. pogadanki na temat bezpiecznych ferii. Policjanci zwrócili uwagę na bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu omawiając na przykładach w jaki sposób należy się bawić aby nikomu nie stała się krzywda, począwszy od rzucania śnieżkami, zjeżdżanie na sankach, zabawę na lodzie kończąc na zorganizowanym kuligu.

Uczestnikom  udzielono  też wiele konkretnych porad dotyczących bezpiecznej zabawy w domu, przypominając iż pozostawione same w domu powinny mieć przy telefonie numerów, numer do rodziców lub opiekunów bądź osób zaufanych oraz powinny umieć wykręcić numer alarmowy: 997 - policja, 998 - straż pożarna, 999 - pogotowie ratunkowe.

 

101_0665

 

 

Policjanci podczas pogadanki informowali o bezwzględnym zakazie wpuszczania do mieszkania osób nieznajomych gdyż jest to  bardzo ważny element mający wpływ na bezpieczeństwo zarówno dziecka, jak i mienia. Zwracali uwagę dzieciom, że kiedy odbierają telefon podczas nieobecności domowników i nie znają rozmówcy, powinny powiedzieć, że w tej chwili nie mogą podejść do telefonu, poprosić o nazwisko i numer telefonu rozmówcy oraz poinformować, że rodzice za chwilę oddzwonią do niego. Policjanci podkreślali, że dzieci nie mogą informować nie znajomych o nieobecności domowników, do kiedy ich nie będzie oraz gdzie obecnie przebywają.  

Wspólne spotkanie z dziećmi przede wszystkim miało na celu ograniczenie negatywnych zdarzeń z udziałem dzieci, a w szczególności: wypadków komunikacyjnych, zdarzeń związanych z zimowym wypoczynkiem, kontaktów z osobami obcymi, uświadamianie i ograniczenie ryzyka stania się przez dzieci ofiarami przestępstw i wykroczeń, rozwijanie u dzieci i młodzieży postawy odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych.

 

101_0669

 

 

Dzieci pozostające w czasie ferii w domu nie zawsze potrafią same zorganizować sobie czas. Aby im w tym pomóc, rodzice lub opiekunowie w miarę możliwości powinni umożliwić im korzystanie z półkolonii, zajęć w szkołach, świetlicach, domach kultury czy kołach zainteresowań.

Policjanci z ZPK KPP w  Grodzisku Wlkp. wyrażają przekonanie, iż przede wszystkim konsolidacja środowisk lokalnych oraz zaangażowanie wielu podmiotów w działaniu na rzecz profilaktyki zagrożeń najmłodszych skutecznie przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży naszego regionu w zapobieganiu nieszczęśliwym wypadkom z ich udziałem.

 

 

101_0667 
Powrót na górę strony