Nie daj się okraś złodziejowi w dniu Święta Zmarłych.

Nie daj się okraś złodziejowi w dniu „Wszystkich Świętych”.

Grodzisk Wlkp., woj. wielkopolskiego.

100_8842_-_kopiaGrodziscy policjanci już od kilku dni prowadzą działania profilaktyczno – informacyjne skierowane do mieszkańców powiatu grodziskiego pod kątem zbliżającego się dnia „Wszystkich Świętych”. Kolejne spotkanie zorganizowane zostało w formie wykładu przez policjanta Zespołu Prewencji Kryminalnej tyt. Komendy dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy swą siedzibę mają w Gminnym Ośrodku Pomocy Środowiskowej w Grodzisku Wlkp.  

Policjant w swym wystąpieniu nawiązał do szeregu bardzo istotnych spraw, których wdrożenie w życie pozwoli studentom uniknąć stania się ofiarą przestępstwa bądź wykroczenia. Podczas wykładu poruszane były tematy dotyczące bezpieczeństwa na: Cmentarzach, Jak nie dać się okraść, Mieszkania, Podróże PKP/PKS, Podróż autem, piesi.

 

100_8845

 

Cmentarze
Na cmentarzach i ich okolicach będzie bardzo tłoczno. W przypadku zaginięcia, lub odnalezienia zaginionego dziecka należy natychmiast poprosić o pomoc najbliższego policjanta. Warto też poinformować policjantów o podejrzanych osobach wynoszących nadpalone znicze, kwiaty oraz wieńce. Sposobem na zniechęcenie złodzieja kwiatów może być ich oznaczenie bezbarwnym woskiem/parafiną. Znicze można oznaczyć również markerem lub lakierem do paznokci. Pamiętajmy o tłoku na cmentarzach, tam też mogą być kieszonkowcy.

Jak nie dać się okraść?
• W miejscach zagrożonych trzymać torebkę z przodu, zamknięciem do siebie.
• Nie nosić wszystkich pieniędzy w jednym miejscu.
• Klucze do mieszkania należy nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem.
• Nie trzymać portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb.
• Płacąc za zakupy nie należy pokazywać całej zawartości portfela.
• Należy zwracać uwagę na „sztuczny” tłok i zamieszanie. Zwiększyć czujność widząc grupę ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę, która może służyć do maskowania momentu kradzieży.

Mieszkanie
Zabezpieczmy mieszkanie przed kradzieżą. Zamknijmy okna i drzwi. Wyłączmy prąd, gaz i wodę. Zaufanego sąsiada poprośmy o opiekę na mieszkaniem. Jeżeli można, warto zainstalować czasowy włącznik/wyłącznik oświetlenia (można w ten sposób oszukać złodzieja i sprawić wrażenie, że ktoś jest w domu). Cenne przedmioty dobrze przekazać do depozytu. Warto dokonać spisu rzeczy wartościowych i sprzętu elektronicznego (szczególnie numerów fabrycznych). Spis wziąć ze sobą lub pozostawić u rodziny, znajomych, sąsiada (u osób, którym ufasz). Warto poprosić sąsiada o zabieranie ulotek reklamowych, aby zachować pozory obecności w domu.

 

100_8844

 

Podróż PKP/PKS
Prosimy o zabranie ze sobą tylko takiej ilości gotówki, która jest niezbędna. Pieniądze na bilet należy włożyć do portfela, resztę schować w wewnętrznych kieszeniach ubrania - do 2 – 3 kieszeni (w przypadku kradzieży uniknie się dużych strat). Unikajmy tłoku, jeżeli wchodzimy do autobusu, pociągu, uważajmy na osoby podejrzanie się zachowujące. Nie pozostawiajmy w przedziale bagażu bez opieki.

Podróż autem
Okres jesienny charakteryzuje się pogorszoną i zmienną pogodą. Szybko zapadający zmierzch, częste opady, mgła, liście zalegające na jezdniach powodują, że widoczność drogi jest ograniczona, a nawierzchnia dróg śliska. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni jest znacznie dłuższa. Na większości dróg w okolicach cmentarzy została zmieniona organizacja ruchu! Dostosujmy prędkość do warunków na drodze. Niedostosowanie prędkości do warunków jazdy to główna przyczyna wypadków. Apelujemy do kierujących pojazdami, by jeździli ze szczególną ostrożnością i pamiętali o tym, że piesi są równorzędnymi użytkownikami dróg.

Piesi
Niesprzyjające warunki atmosferyczne są przyczyną wielu zdarzeń drogowych, w których ofiarami są właśnie piesi. Pamiętajmy, że droga hamowania samochodu na śliskiej nawierzchni jest o wiele dłuższa niż na jezdni suchej. W warunkach ograniczonej widoczności kierowca o wiele później zobaczy pieszego (szczególnie ubranego w ciemny strój) niż pieszy zobaczy światła jadącego samochodu.

Przed wejściem na jezdnię należy być absolutnie pewnym, że jest to czynność bezpieczna. Idąc po zmierzchu poboczem drogi warto wziąć ze sobą latarkę lub elementy odblaskowe.

ELEMNTY ODBLASKOWE - WIELU LUDZIOM URATOWAŁY ŻYCIE.

 

100_8842

 

 

Wykład wśród studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku cieszył się dużym zainteresowaniem, każdy w ciągu kilkunastu minut usłyszał wiele praktycznych rad, które z pewnością wdrożone w życie uchronią ich przed działaniem potencjalnych sprawców przestępstw jak i wykroczeń. 

Powrót na górę strony