Podsumowanie działań Przeciw wagarom i uzależnieniom

Podsumowanie działań  „Przeciw wagarom i uzależnieniom”

Grodzisk Wlkp., woj. wielkopolskiego.

znak_policjaGrodziska Policja podejmuje szereg działań ukierunkowanych na zwalczanie najbardziej dokuczliwych dla społeczeństwa przestępstw jak i wykroczeń popełnianych przez osoby nieletnie. Jedne z takich działań o kryp. „Przeciw wagarom i uzależnieniom” zostały przeprowadzone  na terenie powiatu grodziskiego w okresie od 04 do 10 października 2010r.

 

 

 

Uczestniczący w nich policjanci prewencji i ruchu drogowego skupili się na patrolowaniu miejsc grupowania się młodzieży. Kontrolowali miejsca zagrożone wybrykami chuligańskimi np. parki, stacje PKP i PKS. Mundurowi skontrolowali miejsca gromadzenia się młodzieży przy blokowiskach, klatkach schodowych, piwnicach w celu wyeliminowania potencjalnych źródeł agresji, bądź innych zachowań niezgodnych z prawem.

Należy zauważyć, że osoby młode coraz częściej popełniają przestępstwa i wykroczenia w sposób lekceważący dla ogólnie przyjętych norm życia społecznego. W dużej części do wszystkich tych zachowań dochodzi po spożyciu alkoholu lub innych podobnie działających środków. Policjanci w trakcie działań nie odnotowali żadnego przestępstwa kryminalnego, czy wykroczenia związanego z zakłóceniem porządku publicznego, gdzie sprawcą byłaby osoba nieletnia. W czasie służb wylegitymowali 163 osoby nieletnie, 6-ciu ujawniono na wagarach, przekazując ich pod opiekę pedagoga szkolnego natomiast 8-mu legitymowano w porze nocnej, przekazując ich rodzicom. Funkcjonariusze skontrolowali w okresie działań 95 placówek handlujących alkoholem sprawdzając czy nie przebywają w nich osoby nieletnie. Sprawdzili 129 miejsc grupowania się nieletnich/ blokowiska, parki, rejony wokół lokali gastronomicznych, dworce PKP i PKS/  

Działania prowadzone przez grodziskich policjantów w dużym zakresie ograniczyły negatywne zachowania ze strony młodzieży. W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze nie odnotowali zakłóceń porządku publicznego, nie zatrzymywali nieletnich sprawców czynów karalnych, nie otrzymywali informacji od społeczeństwa o przejawach demoralizacji ze strony nieletnich.

Działania policjantów miały na celu podnoszenie świadomości społecznej w zakresie występujących zagrożeń i sposobów przeciwdziałania im. Sprawdzanie lokali gastronomicznych czy miejsc grupowania nieletnich wpisane są w tok codziennej służby. Policjanci nie ustają również w podejmowaniu wszelkiego rodzaju działań mających na celu ograniczenie negatywnych zachowań ze strony młodzieży w tym współuczestniczą w spontanicznych akcjach np. „Stop – dopalacze to wypalacze”, gdzie uczestnikami heppeningu byli uczniowie Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych jak i Ponadgimnazjalnych.

Powrót na górę strony