Podsumowanie weekendy bez ofiar.
Podsumowanie weekendy bez ofiar.
Grodzisk Wlkp. woj. wielkopolskiego.
Grodziska policja aktywnie włączyła się w akcję: „Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa- weekend bez ofiar”, która odbyła się w dniach 6-8 sierpnia 2010r. na terenie całego kraju. Jednak weekend na drogach powiatu rozpoczął się tragicznie. W piątek wieczorem pasażer samochodu Daihatsu zginął na miejscu wypadku drogowego do którego doszło na drodze krajowej k-32 pomiędzy miejscowością Rakoniewice – Rostarzewo.
Grodziscy policjanci wspólnie ze strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Grodziska Wlkp. zorganizowali wspólne działania mające na celu zwrócenie uwagi kierowcom jak ważnym elementem bezpiecznej jazdy jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze w tym umiejętne czytanie znaków drogowych.
Osoby, które przekroczyły prędkość w terenie zabudowanym, ażeby uniknąć mandatu karnego kredytowanego musiały poświęcić swój czas do praktycznego udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Zarówno kobiety jak i mężczyźni zobligowani zostali przez służby do zapoznania się ze sprzętem ratowniczym, głównie tym który służy do ratowania ofiar w wypadkach drogowych. W czasie trwania akcji policjanci rozdawali materiały edukacyjne dotyczące akcji „Bezpieczny Weekend.
Podsumowując działania policjantów podczas Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa – weekend bez ofiar należy stwierdzić, że tragiczny wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym oraz jedna kolizja drogowa były jedynymi zdarzeniami drogowymi zaistniałymi na drogach powiatu grodziskiego w których udział brało 21 policjantów.
Na polskich drogach ginie ok. 5 tys. osób. Głównym zabójcą jest prędkość, następny w kolejce jest alkohol. „Bezpieczny weekend” to akcja zorganizowana przez Generalną Dyrekcje Dróg Krajowych i Autostrad, pod patronatem- Ministerstwa Infrastruktury. Natomiast partnerami byli: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Państwowa Straż Pożarna, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i Inspekcja Transportu Drogowego.
Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa miał zbudować wielką narodową koalicję dla bezpieczeństwa drogowego! Do akcji dołączyły się instytucje publiczne oraz ogólnopolskie oraz regionalne media. Kampanii towarzyszyły działania edukacyjne, które miały zwrócić uwagę Polaków na praktyczne aspekty bezpieczeństwa, lecz wszystkie te działania nie uchroniły użytkowników dróg przed jej tragicznym bilansem jakim były 44 ofiary śmiertelne.