Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa w dniach 6-8.08.2010r.
Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa w dniach 6-8.08.2010r.
Grodzisk Wlkp. woj. wielkopolskie.
Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar 6-8 sierpnia 2010r.”, to akcja o zasięgu ogólnopolskim, której celem jest podnoszenie wiedzy i świadomości użytkowników dróg w zakresie bezpieczeństwa.
Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar“ jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Partnerami przedsięwzięcia są Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Honorowy patronat nad akcją objął Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk. W promocji idei przedsięwzięcia i popularyzacji materiałów edukacyjnych pomagają media ogólnopolskie i regionalne. Poza instytucjami państwowymi i mediami, wezmą w niej udział również użytkownicy dróg: kierowcy, piesi i rowerzyści.
Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar” to akcja, której celem jest wypracowanie postawy dbałości o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a poprzez to ograniczenie liczby wypadków. Kampania określona została mianem eksperymentu, ponieważ dzięki niej będziemy mogli przekonać się, o ile można zmniejszyć liczbę ofiar na polskich drogach, jeśli zaangażowanie wykaże całe społeczeństwo. Poza instytucjami państwowymi i mediami, wezmą w niej udział również użytkownicy dróg: kierowcy, pasażerowie, piesi i rowerzyści.
Zachęcamy więc wszystkich uczestników ruchu drogowego, aby dołączyli do Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa i jeździli bezpiecznie. Akcja promowana będzie również za pośrednictwem strony internetowej www.WeekendBezOfiar.pl oraz w serwisie społecznościowym Facebook. Poparcie dla akcji można tez będzie wyrazić przyklejając w weekend 6-8 sierpnia 2010 r. na tył swojego pojazdu dołączoną do wybranych tytułów prasowych nalepkę z apelem o bezpieczną jazdę.
Kampanii towarzyszyć będą działania edukacyjne połączone z praktycznymi pokazami jak np. m.in. czym grozi nieprawidłowe rozmieszczenie bagażu w samochodzie, jak w sposób bezpieczny przewozić sprzęt sportowy i rekreacyjny. Pokazy obejmować będą też aspekty efektywnego wypoczynku w czasie długich podróży.
W ramach „Weekendu bez Ofiar“ dodatkowo zorganizowane zostaną trzy pikniki edukacyjne: 6 sierpnia br. przy amfiteatrze w Kołobrzegu, 7 sierpnia br. na Rynku Manufaktury w Łodzi i 8 sierpnia br. na Agrykoli w Warszawie. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił na komputerowych symulatorach jazdy, w tym na modelu ciężarówki i autobusu. Dla odważnych do dyspozycji będzie również symulator dachowania. Będą platformy zderzeniowe, tory przeszkód z alkogoglami, miasteczka rowerowe i tory gokartowe. Ratownicy medyczni będą uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy, a psychologowie transportu – jak opanować stres i zachować zimną krew w chwili wypadku. Pikniki trwać będą od godz. 13 do 21, a kończyć je będzie koncert gwiazd popierających ideę Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa. By ćwiczyć umiejętność współdziałania w sytuacjach kryzysowych, służby drogowe, policja, straż pożarna i ratownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wezmą ponadto udział w symulacji karambolu na autostradzie. Wydarzenie będzie miało miejsce 7 sierpnia br. przed południem w Strykowie na autostradzie A2 pod Łodzią. W symulacji wypadków wykorzystanych zostanie ponad dwadzieścia samochodów i wezmą w niej statyści grający role poszkodowanych. Akcja ratownicza wymagać będzie rozstawienia punktów udzielania pomocy medycznej oraz transportu rannych śmigłowcami, które lądować będą na pasie ruchu.
W Wielkopolsce Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu planuje zorganizowanie jednego happeningu, który odbędzie się w dniach 6-8 sierpnia na drodze krajowej nr 11 pomiędzy miejscowościami Ocieszyn a Bogdanowo (powiat obornicki).
Na terenie powiatu grodziskiego od początku tego roku doszło do 8 wypadków drogowych, w których ofiarami było 13 osób. Jedna osoba zginęła na miejscy wypadku , a 12 osób doznało obrażeń. Na naszych drogach odnotowaliśmy 129 kolizji drogowych. Porównując te dane do analogicznego okresu roku ubiegłego należy podkreślić, że liczba wypadków kształtuje się na tym samym poziomie, natomiast o 8 osób wzrosła liczba osób rannych. Mniej o 5 było ofiar śmiertelnych. Zminiejszyła się też liczba odnotowanych kolizji drogowych. W bieżącym roku było ich 129 natomiast w roku poprzednim 136.
Statystyki pokazują, że w dalszym ciągu na drogach powiatu grodziskiego dochodzi wielu kolizji i wypadków drogowych, gdzie niejednokrotnie ofiarami tych zdarzeń są nie winne osoby. Wobec powyższego warto przyłączyć się do realizacji każdych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa oraz zminimalizowanie skutków zdarzeń drogowych. Pomimo spadku wypadków oraz kolizji drogowych na drogach powiatu grodziskiego nadal wszyscy mamy dużo do zrobienia w zakresie bezpieczeństwa w tym zakresie.