Półkolonia w Kąkolewie

        W dniu 07.07.2008r o godz. 10.00 specjalista Zespołu Prewencji Kryminalnej KPP Grodzisk Wlkp. mł. asp. Tomasz Górny wraz z dzielnicowym mł.asp. Sławomirem Graczem oraz strażakiem Państwowej Straży Pożarnej Michałem Szakoła  spotkał się z uczestnikami półkolonii ze Szkoły Podstawowej w miejscowości Kąkolewo , w celu omówienia zagadnień związanych  z bezpiecznym spędzeniem wolnego czasu podczas wakacji. Podczas spotkania dzieci mogły usiąść do radiowozu zapoznać się z jego sprzętem, oraz przez chwilę czuć się prawdziwymi policjantami.  
       

Tematem głównym spotkania była   pogadanka na temat  wypoczynku nad wodą. Uczestnikom półkolonii przypomniałem że woda ta nawet pozornie najspokojniejsza – jest groźnym niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć oraz poważnych uszkodzeń ciała, doznanych podczas kąpieli, jest rezultatem lekkomyślności.Dlatego mają pamiętać :

- Kąp się w miejscach do tego przeznaczonych i odpowiednio oznakowanych,

- przeczytaj a następnie przestrzegaj regulamin kąpieliska i poleceń ratowników,

- Nie wchodź do wody natychmiast po jedzeniu, po grach sportowych, po dłuższym opaleniu się lub gdy jesteś jeszcze rozgrzany,

- Przed kąpielą skorzystaj z natrysku . jeżeli go nie ma ochłodź wodą głowę, kark i klatkę piersiową,

- nigdy nie skacz na głowę do nieznanej  wody.

- Przed każdym pierwszym skokiem sprawdź głębokość i dno.

- Nie skacz do wody płytszej niż 2,5 m.

        Ponadto omówiłem tematy związane z bezpieczną zabawą /place zabaw , boiska szkolne,/ zwróciłem uwagę kto to jest obcy i jak się należy prawidłowo zachować , przekazałem kilka wskazówek na temat psów i odpowiedniego ich traktowania w domu jak i poza domem. W tym miejscu podkreśliłem iż pies wyprowadzany na spacer musi mieć założony kaganiec

        W trakcie spotkania omówiłem odpowiedzialność karną nieletnich sprawców czynów karalnych w nawiązaniu do przestępstw, jak i wykroczeń . Uczniom spotkania przedstawiłem ustawowe znamiona niektórych przestępstw  w tym bójka, pobicie wymuszenie rozbójnicze  ,oszustwo podrobienie dokumentu. Szczególny nacisk położyłem na zachowania się uczniów w miejscach publicznych a w szczególności deptakach skwerach czy parkach.

        W spotkaniu ,które trwało 90 minut wzięło udział 29 uczniów oraz dwie panie nauczycielki. Każdy uczestnik spotkania na koniec otrzymał element odblaskowy z napisem „Sierżant Pyrek” bądź widoczny na drodze z podanym numerem alarmowym 997 i 112 . 

s6002136

Powrót na górę strony