Aktualności

Uwaga na oszustów! Mieszkanki powiatu grodziskiego straciły dziesiątki tysięcy złotych

Data publikacji 31.01.2025

Oszuści stale modyfikują swoje metody działania i korzystają z praktycznie każdej okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie potencjalnych ofiar. Podszywanie się pod pracowników banku, policjantów, urzędników, rodzinę, czy znajomych to wciąż metody wykorzystywane przez oszustów. Pomimo tego, że świadomość mieszkańców powiatu grodziskiego zdecydowanie się poprawiła, nadal zdarzają się przypadki, kiedy oszuści osiągają swój cel.

Pomimo bardzo intensywnej pracy prewencyjnej policjantów w zakresie ostrzegania mieszkańców powiatu grodziskiego przed oszustwami, jakie mogą na nich czyhać, zdarzają się niestety przypadki osób, które wpadają w pułapkę cyberprzestępców. Tylko w ostatnich dniach policjanci przyjęli dwa zawiadomienia.

W pierwszym z przypadków mieszkanka powiatu grodziskiego odebrała telefon od osoby podającej się za pracownika banku. Kobieta została poinformowana, że na jej dane został złożony wniosek o pożyczkę w kwocie 58 tysięcy złotych. Fałszywy pracownik banku przekonał, że kobieta ma udać się do siedziby banku, w którym posiada konto. Zapewniał, że jeśli pracownik w oddziale nie poinformuje jej o wniosku kredytowym, ma wziąć kredyt i wypłacić pieniądze gotówką.

Kobieta zaciągnęła pożyczkę w wysokości 60 tysięcy złotych, a następnie udała się do wskazanego przez fałszywego pracownika banku bitomatu, zlokalizowanego na terenie Poznania. Tam wpłaciła wszystkie środki, które trafiły prosto do oszustów.

Kolejny przypadek dotyczy kobiety, która chciała sprzedać na jednej z popularnych platform telewizor za kwotę niespełna 400 złotych. Po publikacji zgłoszenia skontaktowała się z nią osoba zainteresowana zakupem, pytając o możliwość wysyłki. Mieszkanka powiatu grodziskiego kliknęła w otrzymany link, w celu potwierdzenia płatności. Podała swój numer telefonu, numer klienta oraz hasło do bankowości elektronicznej, a następnie przekazała pięć kodów BLIK na łączną kwotę 9900 złotych.

Niestety, te przypadki pokazują, że wciąż nie jesteśmy wystarczająco czujni. Grodziscy policjanci po raz kolejny apelują, by kierować się przede wszystkim zasadą ograniczonego zaufania. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być wnuczkiem, pracownikiem banku, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego… W przypadku jakichkolwiek podejrzeń rozłącz się i niezwłocznie powiadom Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

mł.asp.Karol Płóciniczak

Powrót na górę strony