Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja dotycząca inauguracji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 20.09.2016

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ruszyła dzisiaj oficjalnie w całym kraju. Grodziscy policjanci przekazali jej założenia i sposób działania podczas konferencji prasowej.

kmbz1 W Komendzie Powiatowej Policji w GrodziskWielkopolskim odbyła się dzisiaj konferencja prasowa, podczas której wice szef grodziskichpolicjantów nadkomisarz Roma Figaszewska w towarzystwie  naczelnika prewencji oraz oficera prasowego przedstawiligłówne założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Dziennikarze zostali zapoznani z budową narzędzia,sposobem jego działania oraz algorytmem postępowania policjantów po zaznaczeniuna mapie jednego z 25 możliwych zagrożeń. Idea mapy zagrożeń polega na tym, żekażdy mieszkaniec powiatu grodziskiego  może przy pomocy komputera bądź „smartfona”nanieść na określone zagrożenie bezpieczeństwa bądź utrudnienia winfrastrukturze drogowej. Po zaznaczeniu stwierdzonej negatywnej sytuacji każdymoże obserwować postępy policjantów w realizacji, czy też eliminacji tegozagrożenia.

Mapa wyposażona jest w trzy widoki: satelitarny i dwagraficzne. Po odpowiednim powiększeniu można bardzo precyzyjnie zaznaczyćmiejscy występowania zagrożenia. Takie zgłoszenie sprawy Policji nie spowodujenatychmiastowego pojawienia się patrolu. Chodzi raczej o wskazanie negatywnegozjawiska, które nęka mieszkańców przez dłuższy czas. Do zgłaszania nagłychzagrożeń w dalszym ciągu służy telefon 997 lub 112.

W danej komendzie Policji są wyznaczeni koordynatorzy,którzy sprawdzają mapę, a w przypadku zauważenia wprowadzenia zagrożeniauruchamiają procedurę jego eliminacji. Koordynatorzy mają 48 godzin nazauważenie wprowadzenia zagrożenia. Informację o nim przekazują natychmiast doodpowiedniej komórki lub komisariatu – jeżeli zaznaczono zagrożenie na tereniepowiatu, a kolor ikona na mapie zmienia się z zielonego na żółty. Naweryfikację stanu faktycznego policjanci mają kolejne pięć dni. Po tychczynnościach ikona zmienia kolor bądź na czerwony w przypadku potwierdzeniazagrożenia bądź na szary w przypadku kiedy mundurowi nie potwierdzązaznaczonego niebezpieczeństwa.

Jeżeli sygnał o negatywnym zjawisku potwierdzi się,wówczas policjanci otrzymają wytyczne do częstszego patrolowania zagrożonegomiejsca i będą reagować odpowiednio do sytuacji. Do dyspozycji mieszkańcówudostępniona jest także instrukcja obsługi, chociaż ta jest bardzo intuicyjna.

kmbz2
mapa_1

 

Powrót na górę strony