Podsumowanie konsultacji społecznych dot. map zagrożeń na terenie powiatu grodziskiego
Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp. podsumowali cykl sześciu konsultacji społecznych w sprawie tworzenia map zagrożeń na terenie powiatu grodziskiego. Opracowanie mapy zagrożeń to istotny element zarządzania bezpieczeństwem publicznym, które realizowane jest w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. W spotkaniach poza policjantami brali udział przedstawiciele samorządów lokalnych i instytucji, które na co dzień zajmują się problematyką bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także mieszkańcy powiatu.
Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp. 15 lutego 2016r. o godzinie 11.00 przeprowadzili ostatnie konsultacje społeczne w sprawie map zagrożeń w gminie Granowo. Przy tworzeniu map zagrożeń brane są pod uwagę między innymi informacje z badań opinii społecznej, debat społecznych, jak również pochodzące od przedstawicieli innych służb i inspekcji.
Na terenie powiatu grodziskiego odbyło się w sumie sześć konsultacji społecznych od 9 lutego do 15 lutego br. W konsultacjach udział brali przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej, dyrektorzy i pedagodzy szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, Powiatowy Lekarza Weterynarii, przedstawiciele Powiatowej Inspekcji Sanitarno- Epidemiologicznej, przedstawiciele Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, przedstawiciele powiatowego nadzór budowlanego, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wlkp., przedstawiciele Poradni Psychologiczno- Pedagogiczna, kuratorzy sądowi, przedstawiciele sołectw, przedstawiciele kół wiejskich, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Grodzisku Wlkp., przedstawiciele stowarzyszenia Pogodna Jesień i Uniwersytetu III wieku, przedstawiciele agencji ochrony, przedstawiciele stowarzyszeń działających na terenie powiatu grodziskiego, mieszkańcy, przedstawiciele lokalnych mediów.
Podczas konsultacji wystąpiono z następującymi propozycjami dotyczącymi danych, jakie mogłyby się znaleźć na mapach zagrożeń:
-
informacje o cyberprzemocy, kradzieżach czy środków odurzających występujących w szkołach,
- miejsca szczególnie niebezpieczne dla kierowców pod względem częstotliwości zdarzeń drogowych spowodowanych przez dzikie zwierzęta,
- częstotliwość występowania przemocy w rodzinie.
Stworzenie map zagrożeń pozwoli na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Dane zebrane podczas konsultacji na terenie całego kraju zostaną przekazane do Komendy Głównej Policji w celu dopracowania map zagrożeń.