Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsze zatrzymane prawa jazdy

Data publikacji 20.05.2015

1_133Policjanci w całej Polsce zatrzymali łącznie 144 prawa jazdy kierowcom, którzy o ponad 50 km/h przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. W poniedziałek na terenie całego kraju prowadzona była akcja „Prędkość”. Funkcjonariusze m.in. kontrolowali, czy kierujący stosowali się do ograniczeń prędkości, czy byli trzeźwi, czy stosowali pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci. Również i na terenie powiatu grodziskiego w Wilkowie Polskim grodziscy policjanci zatrzymali kierującego Alfą Romeo, który w obszarze zabudowanym w okolicach tamtejszej Szkoły Podstawowej jechał 113 km na obowiązującej "50". Przypominamy, że od poniedziałku obowiązują nowe przepisy, zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym.

 

Głównym celem prowadzonych przez policjantów działań było zapobieganie wypadkom drogowym przez egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego.

Grodziscy policjanci 18 maja br. w Wilkowie Polskim zatrzymali na radar mieszkańca Leszna, który jadąc Alfą Romeo na terenie zabudowanym przekroczył prędkość mając na liczniku 113 km na obowiązującej "50". Takie akcje "Prędkość" będą kontynuowane w całej Polsce. W pierwszym dniu obowiązujących przepisów, policjanci zatrzymali 144 prawa jazdy kierowcom, którzy o ponad 50 km/h przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. Najwięcej praw jazdy zatrzymali policjanci z Wielkopolski, bo 26. Oprócz tego, policjanci zatrzymali 12 praw jazdy za rażące naruszenie przepisów drogowych. Jazda o ponad 50 km/h ponad dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym jest szalenie niebezpieczna, wiele osób nie uświadamia sobie, że prędkość dozwoloną w terenie zabudowanym ustalono, biorąc pod uwagę m.in. bezpieczeństwo pieszego. 1/3 osób, które giną na drogach, to są właśnie piesi.

Policjanci byli szczególnie wyczuleni na te kategorie wykroczeń i przestępstw drogowych, które są głównymi przyczynami wypadków. Nadmierna prędkość, kierowanie pod wpływem alkoholu, nieprawidłowo wykonywane manewry – to najpoważniejsze „grzechy” kierowców.

Funkcjonariusze wykorzystywali sprzęt pomiarowy m.in. videorejestratory, radarowe mierniki prędkości i urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie.

Przypominamy, że od  18 maja  obowiązują nowe przepisy, zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym. Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h oraz przestępstwo prowadzenia pojazdu po utracie uprawnień to tylko niektóre ze zmian.

Służbom kontrolnym oraz sądom dano w ten sposób nowe instrumenty, które powinny w jeszcze większym stopniu zdyscyplinować kierujących pojazdami do przestrzegania przepisów.

Powrót na górę strony