Grodziska społeczność PaT wyjechała do Konina
Kilka minut po godzinie 6:00 młodzież szkolna z Grodziska Wielkopolskiego oraz Wielichowa wraz ze swoimi opiekunami wyjechali do Konina na Finał 9 Przystanku Profilaktyka, a Ty. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Komendę Główną Policji oraz Rządowy program „Razem Bezpieczniej”.
Nasza młodzież będzie reprezentowała powiat grodziski w 9 Finale Przystanku PaT. Gospodarzem tegorocznego przystanku jest Konin w województwie wielkopolskim. Otwarcie nastąpiło 2 lipca i trwać będzie do późnych godzin dnia dzisiejszego 5 lipca br. Konin będzie gościł ponad 3000 dzieci i młodzieży.
Co to jest "Przystanek PaT"?
„Jesteś potrzebny. Bądź wolny od uzależnień. Staraj się pomagać innym!” to hasło największej ogólnopolskiej akcji profilaktycznej „Przystanek PaT”. Akcja organizowana jest od 2006 roku z myślą o wszystkich, którzy przez sztukę chcą przeciwdziałać zjawiskom patologii społecznej. Każdy, kto chce zrobić coś dla drugiego człowieka, znajdzie tu miejsce dla siebie.
„Przystanek PaT” to coroczne, ogólnopolskie spotkanie młodzieży z całego kraju. Na uczestników każdego roku czeka moc atrakcji. Przez pięć dni odbywają się bezpłatne warsztaty artystyczne prowadzone przez zawodowych instruktorów. Można wziąć udział m.in. w zajęciach teatralnych, wokalnych, tanecznych, literackich, plastycznych, recytatorskich, dziennikarskich, iluzjonistycznych, charakteryzatorskich i technicznych. W programie przewidziane są również warsztaty profilaktyczne, rozmowy filozoficzne koncerty oraz spektakle w wykonaniu grup teatralnych z całej Polski.
Ostatniego dnia, podczas finału akcji uczestnicy wszystkich warsztatów artystycznych prezentują efekty swojej pracy m.in. przed znakomitymi gośćmi (od Wiceprezesa Rady Ministrów po przedstawicieli ministerstw, organizacji i instytucji prospołecznych, wyższych uczelni, mediów, a także znanych i cenionych artystów, zainteresowanych tym wydarzeniem).
Przystanek PaT to też profesjonalne szkolenia dla instruktorów teatralnych i policyjnych specjalistów ds. prewencji kryminalnej.
W akcję zawsze zaangażowane są lokalne władze
oświatowe, samorządowe, Policja i media. W roku 2009 „Przystanek PaT” gościł
obserwatorów z Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Portugalii.
W 2009 roku akcja „Przystanek PaT” została objęt patronatem Europejskiego Roku
Kreatywności i Innowacji 2009, zaś cały program PaT w 2007 roku wpisany został
do Banku Dobrych Praktyk rządowego programu ograniczania przestępczości i
aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.