Spotkanie na szczycie "ZIMA 2013"
Dzisiaj w budynku Starostwa Powiatowego grodziscy policjanci zainicjowali spotkanie wszystkich możliwych służb oraz włodarzy gmin całego powiatu grodziskiego mające na celu wypracowanie stosownych procedur w zakresie interwencji kryzysowych wobec osób zagrożonych wychłodzeniem w okresie jesienno – zimowym.
Ochrona życia i zdrowia ludzi oraz zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w miejscach publicznych to ustawowe obowiązki Policji. W związku z nadejściem chłodów jakie niesie za sobą okres jesienno – zimowy dla ludzi bezdomnych, niepełnosprawnych, osób w podeszłym wieku samotnych nie ma wątpliwości, że jest to czas różnych zagrożeń.
Grodziscy policjanci wyszli z inicjatywą zorganizowania spotkania, które scalałoby wszystkie służby oraz włodarzy poszczególnych gmin powiatu grodziskiego w jednym miejscu, aby zaistniała realna możliwość wypracowania wspólnych procedur w ramach działań prowadzonych na rzecz osób zagrożonych, wychłodzeniem, bezdomnością, czy nieporadnością życiową.
W spotkaniu oprócz policjantów udział wzięli: Starosta Powiatu Grodziskiego pan Mariusz Zgaiński, wicestarosta Sławomir Górny, burmistrz Rakoniewic Gerard Tomiak, wójtowie Gmin Granowo oraz Kamieniec, przedstawiciele gminy Wielichowo, pani dyrektor Szpitala Powiatowego dr Barbara Szumska wraz z Zespołem Pogotowia Ratunkowego, przedstawiciele OPSów oraz przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Dzięki spotkaniu udało się ustalić zadania należące do poszczególnych służb oraz i przede wszystkim sprawy finansowania przypadków interwencji kryzysowych na podległym terenie.
Wiele osób pomimo świadomości o zagrożeniach, nie zmienia w tym okresie trybu życia, nie chce lub nie jest w stanie zapewnić sobie opieki. Brak pomocy najbliższych, ograniczenia ruchowe, wędrowny tryb życia oraz uzależnienia mogą stanowić przyczynę utraty życia z powodu wychłodzenia organizmu. Nadużywany w tych warunkach alkohol jest zagrożeniem największym. Nie przechodźmy obojętnie obok takich osób, gdy potrzebują pomocy - apelują grodziscy policjanci. Informacja przekazana służbom ratowniczym może w konkretnych okolicznościach nawet ocalić ludzkie życie.