Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Data publikacji 24.10.2013

zaqwsx_111111Wczoraj grodziska Policja przystąpiła do ogólnopolskich działań pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Akcja ukierunkowana jest na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym, rowerzystom oraz motorowerzystom. Kolejne takie akcje już niebawem.

 

Policjanci grodziskiego ruchu drogowego będą zwracali szczególną uwagę na zachowanie kierowców względem pieszych, ale także na przestrzeganie przepisów przez samych pieszych.

Pieszy, rowerzysta i motorowerzysta to „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Wypadki drogowe z ofiarami wśród pieszych należą do jednych z najczęściej występujących zdarzeń drogowych. Szczególnie jesienią i zimą kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem wzrasta ryzyko ich potrącenia. Należy pamiętać, że „niechroniony uczestnik ruchu drogowego” w konfrontacji z pojazdem zawsze jest na straconej pozycji, gdyż nie chroni go karoseria pojazdu, zderzak czy też poduszka powietrzna.

Głównymi przyczynami wypadków spowodowanych przez pieszych są nieostrożne wejście na jezdnie, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wejście na jednię zza pojazdu.

Natomiast do większości potrąceń dochodzi na:

- przejściach dla pieszych,

- chodniku, - skrzyżowaniu,

- poboczu,

- przystanku.

Dlatego apelujemy do pieszych, aby dbali o swoje bezpieczeństwo!

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego! - zadbajcie o stosowanie elementów odblaskowych. Po zmroku postać człowieka idącego drogą, ubranego w ciemną odzież jest zauważalna prze kierującego z odległości 20-30 metrów, a nawet z odległości mniejszej w zależności od warunków atmosferycznych. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczane w takim miejscu, aby znalazły się polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z przodu i tyłu. Dopilnujmy również, aby nasze dzieci nosiły elementy odblaskowe.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Z drugiej zaś strony, fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, a przede wszystkim jego życia i zdrowia. Nie można bezkrytycznie korzystać z przejść dla pieszych!

W przypadku rowerzystów i motorowerzystów bardzo dużą rolę odgrywa ich prawidłowe oświetlenie. Przypominamy, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu – jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne, barwy czerwonej, które może być migające. W warunkach złej widoczności światła te należy włączyć! Wzmacniające bezpieczeństwo są także elementy odblaskowe, kamizelki itp.

Najważniejsze przepisy, o których powinni pamiętać piesi podczas korzystania z drogi:

• Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

• Pieszy idąc po jezdni ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.

• Z pobocza piesi mogą korzystać tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Na drodze, która nie ma pobocza pieszy może korzystać z jedni. Idąc po jezdni jest on zobowiązany do zajmowania miejsca najbliżej jej krawędzi i ustępowania pierwszeństwu nadjeżdżającemu pojazdowi.

• W przypadku, gdy przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne.

 

BRD/KGP/www.policja.pl
Powrót na górę strony