Pijani rowerzyści
Grodzisk Wlkp. woj. wielkopolskiego.
Konojad i Grąblewo to miejscowości w których wczoraj policjanci zatrzymali nietrzeźwych kierujących. Kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi do 1 roku pozbawienia wolności, a nietrzeźwy kierowca, który spowoduje wypadek, może spędzić w więzieniu nawet 12 lat.
W celu poprawy stanu bezpieczeństwa na drogach powiatu grodziskiego policjanci z grodziskiej drogówki wspomagani przez funkcjonariuszy innych pionów zwiększyli ilość kontroli stanu trzeźwości kierujących poruszających się po drogach różnego rodzaju pojazdami. Celem tych kontroli jest wykluczenie nietrzeźwych kierowców oraz uświadomienie im zagrożenia jakie niesie ze sobą prowadzenie samochodu czy roweru pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Na efekt ich pracy nie trzeba było długo czekać.
W dniu wczorajszym kilka minut przed godz. 17.00 grodziscy policjanci w miejscowości Konojad na ulicy Głównej zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem 68 letniego mieszkańca tej miejscowości. Po krótkiej rozmowie z policjantami, w trakcie której sprawdzane zostały dane osobowe kierującego poddany został badaniu na stan trzeźwości. Wynik to 0,45mg/l (tj. 0,94 promila alkoholu w organizmie). Teraz za przestępstwo to mężczyzna odpowie przed grodziskim Sądem.
Tego samego dnia o godz. 19.35 policjanci Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego grodziskiej komendy na trasie Grodzisk Wlkp. – Grąblewo zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. Po wylegitymowaniu szybko okazało się, że 46 letni mieszkaniec pobliskiej miejscowości jest pijany. Badanie stanu trzeźwości utwierdziło policjantów, że co do cyklisty się nie mylili. Wynik badania to 0,40mg/l (tj. 0,84 promila alkoholu w organiźmie). Drugie badanie wykazało, że kierujący alkohol spożywał kilkanaście minut przed kierowaniem rowerem. Postępowanie w powyższej sprawie prowadzi Wydział Kryminalny KPP Grodzisk Wlkp.
Apele o wstrzemięźliwość od alkoholu podczas jazdy pojazdem nie do wszystkich jednak docierają. Nieodpowiedzialność, głupota oraz brak rozsądkowego myślenie pojawia się coraz częściej po wypiciu alkoholu. To właśnie wtedy dochodzi najczęściej do tragedii ludzkich gdzie ofiarami są niewinne osoby, które znalazły się w miejscu gdzie sprawcą zdarzenia była osoba nietrzeźwa.
To kilka z przykładów bezmyślności kierowców, którzy nie zdając sobie sprawy z faktu, że ryzykują utratą życia nie tylko swojego, ale także innych uczestników ruchu. Za swój nie odpowiedzialny czyn odpowiedzą przed Sądem Rejonowym w Grodzisku Wlkp. za co grozić może im kara nawet do 1 roku więzienia.
Jeśli zauważysz pijaną osobę próbującą kierować jakimkolwiek pojazdem nie przechodź obojętnie. Taki kierowca jest potencjalnym zabójcą, który zamiast pistoletu posiada samochód.
Nie bądźmy obojętni na społeczną patologię jaką jest kierowanie po tzw. „kielichu”.