Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Statystyki utonięć w czasie wakacji

Data publikacji 26.09.2012

KGP/KPP Grodzisk Wlkp.

images6_3Okres wakacji to dla wielu z nas czas spędzony nad nad wodą. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak powinien wyglądać taki wypoczynek. Podczas wakacji utonęły aż 292 osoby. Większość utonięć jest wynikiem lekkomyślności ludzi, lekceważenia obowiązujących przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach niestrzeżonych. Na terenie powiatu grodziskiego policjanci nie odnotowali żadnych utonięć co świadczy o dobrze przeprowadzonej akcji informacyjnej na terenie placówek oświatowych przed letnimi wakacjami.

Na podstawie analizy informacji zawartych w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji (KSIP) za okres 30 czerwca – 2 września 2012 r. stwierdzono, iż w tym czasie utonęły 292 osoby. Mimo że okres wakacyjny w 2012 r. był krótszy od roku ubiegłego, nastąpił wzrost liczby utonięć o 82. Największą liczbę utonięć zarejestrowano w województwach: lubelskim - 32, zachodniopomorskim - 24, śląskim - 23, mazowieckim - 22, kujawsko-pomorskim - 20, wielkopolskim - 19. Najmniejszą liczbę utonięć zarejestrowano w województwach: lubuskim - 7, opolskim - 8. Na terenie powiatu grodziskiego nie odnotowano żadnych utonięć.

Zdecydowana większość utonięć przypadła w weekendy. Utonięcia w niedzielę przekraczały nawet dwukrotnie średnią liczbę utonięć od poniedziałku do piątku. Najczęstszymi ofiarami utonięć w analizowanym okresie byli mężczyźni - 235, natomiast drugą grupę pod względem liczby utonięć stanowiły dzieci – 32 przypadki.

Podczas najtragicznego weekendu (7-8 lipca 2012 r.) utonęło 40 osób. Na taką sytuację bez wątpienia wpływ miały wysokie temperatury panujące w tym czasie na terenie kraju.    

Porównując statystyki utonięć z poszczególnych garnizonów z okresu wakacji w latach 2011 i 2012, należy stwierdzić, że jedynie w garnizonie małopolskim w 2012 r. nastąpił spadek liczby utonięć w stosunku do roku ubiegłego. W garnizonach śląskim, lubelskim i wielkopolskim odnotowano natomiast największy wzrost liczby utonięć w stosunku do roku ubiegłego. 

Należy zauważyć, iż na terenie kraju występuje znaczna liczba „dzikich kąpielisk”, w tym powstałych w różnego rodzaju gliniankach, wyrobiskach czy na byłych terenach przemysłowych. Analiza utonięć ze względu na miejsce zaistnienia wskazuje, iż największa liczba utonięć występuje właśnie w „innych zbiornikach wodnych” – 85 przypadków z 292 odnotowanych w okresie od 30.06 do 02.09. br. Kolejnymi miejscami, gdzie doszło do dużej liczby utonięć, są rzeki – 71 osób, jeziora - 63 osoby, stawy - 38 osób.  

Przyczyny większości wypadków należy upatrywać w nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, słabym rozeznaniu zbiornika wodnego, braku umiejętności, nieodpowiednim przygotowania się do pływania, niestosowaniu indywidualnych środków ochrony, ale również w braku odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad nieletnimi.

(opracowanie: Biuro Prewencji KGP)

Powrót na górę strony