Odprawa roczna z udziałem z-cy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu
Grodzisk Wlkp., woj. wielkopolskiego.
Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp. odbyła się odprawa służbowa podsumowująca wyniki pracy grodziskich policjantów w roku 2011. W odprawie udział wziął Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu inspektor Romuald Głowacki oraz grodziscy policjanci.
Podczas tegorocznego spotkania grodziscy Policjanci wyróżnieni zostali obecnością inspektora Romualda Głowackiego Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu oraz wice Starosty Powiatu Grodziskiego Antoniego Kłaka. Wszystkich zebranych przywitał I z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Grodzisku Wlkp. mł. insp. Wiesław Jacyno, który przedstawił harmonogram spotkania po którym głos zabrał Naczelnik Wydziału Kryminalnego asp. sztab. Krzysztof Przymus, a po nim podinsp. Piotr Papież Naczelnik Wydziału Prewencji. Naczelnicy w telegraficznym skrócie omówili wyniki pracy podległych policjantów za rok 2011. Podczas wystąpień wielokrotnie podkreślane były bardzo dobre wyniki osiągnięte przez grodziskich funkcjonariuszy, szczególnie w zakresie wykrywalności przestępstw, która w 2011 roku na terenie podległym przedstawiała się następująco.
Na terenie powiatu grodziskiego nastąpił wzrost ilości przestępstw wszczętych ogółem z 550 w roku 2010 do 561 w roku 2011. Równocześnie nastąpił wzrost wykrywalności ogólnej przestępstw z 87,5 % w roku 2010 roku do 88,1% w roku 2011, tj. o 0,6%. Policjanci przedstawili zarzuty 412 podejrzanym, sporządzono 350 aktów oskarżenia, tymczasowo aresztowano 6 osób. Stwierdzono dokonanie przez 39 osób nieletnich 101 czynów karalnych.
W 2011 roku na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp. wydarzyło się ogółem 27 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 5 osób a 29 osób zostało rannych. Zgłoszonych zostało 238 kolizji drogowych.
Dla porównania w 2010r stwierdzono 26 wypadki drogowe, w których śmierć poniosło 5 osób, a 29 osób zostało rannych, zgłoszonych zostało 269 kolizje drogowe. Jak wynika z powyższego stwierdzić należy, że stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie KPP Grodzisk Wlkp. utrzymuje się na tym samym poziomie co w roku poprzednim. Nie zwiększyła się ilość wypadków drogowych, spadła natomiast ilość kolizji drogowych o 31, ilość osób zabitych oraz rannych utrzymuje się na stałym poziomie.
Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Grodzisku Wlkp. mł. insp. Wiesław Jacyno omówił sprawy związane z logistyką, strukturą organizacyjną oraz stanem etatowym jednostki na dzień 31.12.20011r. Poruszano również kwestię modernizacji obiektów wchodzących w skład grodziskiej komendy.
Głos zabrał wiece Starosta Powiatu Grodziskiego Antoni Kłak, który podziękował policjantom za dobrą pracę na rzecz powiatu, podkreślając jednocześnie z jakimi nieprzewidywalnymi sytuacjami funkcjonariusze codziennie spotykają się w ramach codziennej służby. Praca w Policji to nie rutyna, każda interwencja na drodze czy w domu jest inna, a policjant w sposób profesjonalny musi umieć temu zaradzić. Wice Starosta zwrócił również uwagę na ruch drogowy, podkreślając ile w tym kierunku jest jeszcze do zrobienia, pod kątem ograniczenia zdarzeń drogowych, których na terenie powiatu grodziskiego odnotowano 265.
Oceniając pracę grodziskich Policji Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Romuald Głowacki zwrócił szczególną uwagę na to, że tak dobre wyniki są odzwierciedleniem dobrej pracy policjantów i ich kierownictwa. Jak stwierdził z-ca Komendanta przedstawione liczby bardzo dobrze obrazują pracę tutejszej jednostki i starania Komendanta Powiatowego Policji o jak najlepsze wyniki. Spotkania takie to dobra okazja do powiedzenia o tym co dobre i zastanowienia się nad tym co należy poprawić. Jak widać po zaprezentowanych wynikach spotkania takie jak te przynoszą pozytywne rezultaty mówił insp. Romuald Głowacki. Dodał również, że podane liczby to nie wszystko, liczy się także poczucie bezpieczeństwa, które w opinii mieszkańców powiatu grodziskiego jest na stałym wysokim poziomie.
W roku 2011 grodziscy Policjanci przeprowadzili wiele spraw, których wykrycie nie było by możliwe bez współpracy z mieszkańcami powiatu grodziskiego. Najważniejsze z nich to:
W nocy z 18/19.03. br. o godz. 03.05 grodziscy policjanci powiadomieni zostali o pożarze w jednym z pokoi budynku mieszkalnego przy ulicy Strumykowej w Grodzisku Wlkp. Osoba dzwoniąca na Policję podała również informacje dotyczące kobiety na której pali się odzież wierzchnia, osoba ta krzycząc wzywała pomocy. Niezwłocznie na miejsce zgłoszenia udały się służby ratunkowe w tym grodziscy policjanci, którzy zajęli się wyjaśnianiem okoliczności tej tragedii. Śledczy, ustalili ,że w jednym z pokoi budynku mieszkalnego przy ulicy Strumykowej powstał pożar, a w wyniku jego rozległych oparzeń twarzy, tułowia raz górnych i dolnych kończyn doznała właścicielka budynku 45 letnia kobieta, która w tym czasie spała na tapczanie w jednym z pokojów. Kryminalni pracujący na miejscu zdarzenia zabezpieczyli wszystkie ślady mające związek z tym tragicznym zdarzeniem. Nie bez znaczenia dla sprawy były zeznania najbliższej rodziny. Cień podejrzeń za powstanie pożaru oraz przyczyn tej tragedii padł na męża kobiety z którym żyła w separacji. Lekarz grodziskiego szpitala udzielając pomocy medycznej 45 letniej kobiecie określił je na drugi i trzeci stopień w skali oparzeń. Po pomocy doraźnej uzyskanej w szpitalu kobietę niezwłocznie helikopterem przetransportowano do Specjalistycznego Szpitala w Siemianowicach Śląskich gdzie po kilkudziesięciu godzinach zmarła w wyniku powstałych obrażeń. Po ustaleniu wszelkich okoliczności zdarzenia, w tym przesłuchań osób mogących przyczynić się do wyjaśnienia tej tragedii zatrzymany został 50 letni Andrzej K., któremu prokurator przedstawił zarzut popełnienia zbrodni zabójstwa. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Grodzisku Wlkp. zastosował wobec Andrzeja K. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. W śledztwo nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową w Grodzisku Wlkp. a prowadzonym przez grodziskich „śledczych” zdołano zgromadzić nowe dowody potwierdzające winę Andrzeja K. 29 listopada br. sprawę dotyczącą zabójstwa Danuty K. skierowano do Sądu Rejonowego w Grodzisku Wlkp. z aktem oskarżenia.
12 czerwca 2011r dyżurny grodziskiej komendy powiadomiony został o pobiciu jednego z mieszkańców Grodziska Wlkp., które miało miejsce na ulicy Rakoniewickiej. Na miejsce udali się grodziscy Policjanci, którzy ustalili, że czterech mężczyzn podeszło do dwóch mieszkańców Grodziska Wlkp. i zażądało od jednego z nich wydania bluzy dresowej z napisem „Lech” Poznań. W momencie kiedy ten odmówił został brutalnie przez z nich pobity, skradziono mu również bluzę. Z informacji uzyskanej od poszkodowanego wynikało iż mężczyźni ci ubrani byli w ciemne rzeczy, a cechą charakterystyczną ubioru jednego z nich był napis o treści „Dyskobolia”. Po kilku dniach od zgłoszenie w rękach grodziskich „kryminalnych” byli już sprawcy rozboju, którzy dotkliwie pobili sympatyka poznańskiego klubu sportowego. Mężczyznami tymi okazali się dwudziestoparoletni mieszkańcy Grodziska Wlkp., którzy przyznali się do tego przestępstwa.
Dyżurny grodziskiej Policji w piątkowe popołudnie 28.10.2011 roku powiadomiony został przez właściciela jednej z grodziskich firm o kradzieżach jakie ujawnił na terenie swojej bazy transportowej. Śledczy, którzy zajęli się sprawą niezwłocznie nawiązali kontakt z właścicielem firmy, który zrelacjonował policjantom informacje jakie posiada w sprawie ujawnionej kradzieży różnego rodzaju materiałów instalacji sanitarnej począwszy od płyt z tworzywa o różnej grubości, rur karbowanych, kolanek itp. Właściciel firmy podając straty określił je na poziomie kilku tysięcy złotych. Policjanci pracujący nad tą sprawą rozpoczęli typowanie osób, które mogłyby dokonać tego przestępstwa. W tym celu nie bez znaczenia były informacje uzyskane od właściciela firmy jak i osób z nim pracujących. Funkcjonariusze po wykonaniu szeregu czynności wytypowali osobę, która mogłaby być sprawcą tych kradzieży. Kierunek obrany przez grodziskich policjantów okazał się strzałem w dziesiątkę. Złodziejem okazał się 47 letni mieszkaniec pow. grodziskiego, który od ośmiu lat był pracownikiem firmy. Mężczyzna po zatrzymaniu przyznał się, że od października 2009r do końca października tego roku dokonał kilkakrotnych kradzieży różnego rodzaju przedmiotów służących w montażu i produkcji instalacji sanitarnej. Następnie wskazał miejsce gdzie przedmioty te się znajdują. Funkcjonariusze w wyniku przeszukania pomieszczeń gospodarczych ujawnili szereg przedmiotów, które nie należały do właściciela posesji, a pochodziły z kradzieży z jednej z grodziskich firm. Wartość odzyskanego mienia to blisko 20.000zł. 47 letni mieszkaniec pow. grodziskiego po zebraniu wszelkich dowodów popełnienia czynu, usłyszał kilkanaście zarzutów kradzieży różnych elementów instalacji sanitarnej do których się przyznał.
Sylwester 2011 roku nie był szczęśliwy dla dwóch braci z Grodziska Wlkp. u których policjanci ujawnili amfetaminę, woreczki strunowe oraz wagę. Funkcjonariusze od dłuższego czasu interesowali się dwójką młodocianych chłopaków, których podejrzewali o posiadanie oraz rozprowadzanie narkotyków. Czas zbliżających się zabaw sylwestrowych, a tym samym zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju środki odurzające jest zazwyczaj większy i właśnie ten moment jakim jest sylwester grodziscy „kryminalni” wybrali aby uderzyć w dilerów narkotyków. Punktualnie o 13.00 dn.31.12.2011r. policjanci dokonali przeszukania budynku mieszkalnego przy jednej z ulic w Grodzisku Wlkp. W trakcie czynności obecni byli dwaj bracia w wieku 17 i 18 lat u których funkcjonariusze ujawnili około 200 gram amfetaminy, woreczki strunowe wypełnione substancją, wagę oraz inne przedmioty mogące służyć do zażywania lub dzielenia na porcje narkotyków. Mężczyźni zatrzymani zostali w policyjnym areszcie. Bracia usłyszeli zarzuty prokuratorskie, po których Prokurator wobec zatrzymanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. W dniu 02.01.2011r. grodziscy kryminalni zatrzymali kolejną osobę z gm. Kamieniec do prowadzonej sylwestrowej sprawy narkotykowej, która posiadała w miejscu zamieszkania kilka gram amfetaminy. Mężczyzna noc spędził w policyjnym areszcie, następnie usłyszał zarzut posiadania narkotyków.