Projekcja filmu Dopalacze
Grodzisk Wlkp. woj. wielkopolskiego.
Dopalacze. Film dokumentalny o takim tytule zaprezentowany został w dniu dzisiejszym uczniom klas I Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wlkp. przez policjantów zajmujących się problematyką nieletnich w grodziskiej komendzie. Losy czwórki bohaterów, którzy w stosunkowo młodym wieku poprzez „dopalacze” zatracili swoje wartości oraz priorytety był mottem przewodnim filmu. Dodatkowo w filmie wystąpił specjalista od uzależnień, który uzupełniając wypowiedzi nastolatków nadał tej projekcji odpowiedni komentarz.
Funkcjonariusze grodziskiej komendy zajmujący się problematyką nieletnich w dniu dzisiejszym w Domu Kultury w Grodzisku Wlkp. zorganizowali dla klas I Gimnazjum Publicznego w Grodzisku Wlkp. projekcje filmu dokumentalnego „Dopalacze”. Film przestrzega przed sięganiem po produkty zawierające substancje psychoaktywne, jakimi są dopalacze. Przedstawia historię młodych ludzi, którzy kierowani ciekawością, bądź chęcią przypodobania się towarzystwu spróbowali dopalaczy. Patrycja, Marcin, Tomek i Bartek opowiadają: jak szybko doświadczyli uzależniającej siły dopalaczy, jak łatwo zapomnieli o swoich celach w życiu i zaczęli staczać się na dno.
Wypowiedzi tych młodych ludzi powinny uświadomić innym: jak szybko dopalacze stają się nieodłącznym elementem życia, jak łatwo traci się nad tym kontrolę oraz czy warto ryzykować własne zdrowie i życie. Młodzi ludzie uwierzyli kłamstwom, że „dopalacze” są receptą na życie, a teraz rozumiejąc stracony czas wypowiadają się w przestrodze do innych, odbudowując przy tym zaufanie do najbliższych, których utracili.
Po projekcji filmu policjanci podkreślali, że niestety zbyt mało osób ma świadomość zagrożeń płynących z zażywania tzw. „dopalaczy", tymczasem w opinii wielu naukowców zajmujących się tą problematyką substancje te są zdecydowanie bardziej niebezpieczne niż chociażby „tradycyjne" narkotyki, które dotąd postrzegane były jako synonim najniebezpieczniejszych substancji chemicznych mających destrukcyjny wpływ zarówno na zdrowie, jak i życie społeczne uzależnionego. Tymczasem często bagatelizowane, zwłaszcza przez rodziców i opiekunów, kontakty dzieci i młodzieży z tzw. „dopalaczami" mogą powodować trudne do przewidzenia i wręcz dramatyczne następstwa. Bezdyskusyjnym faktem jest możliwość utraty nawet życia! Niestety wbrew pozorom stwarzanym przez producentów i dystrybutorów tzw. „dopalaczy", dostępne na rynku środki nie są opisane pod kątem składu chemicznego. W tej sytuacji w przypadku konieczności uzyskania pomocy medycznej po zażyciu takiego środka, lekarze będą mieli ogromny problem w skutecznym niesieniu pomocy.
Zbyt powszechne jest także przekonanie o braku ryzyka uzależnienia w przypadku zażywania tzw. „dopalaczy". Fakty w tej kwestii również przemawiają jednoznacznie przeciw „kolekcjonerskim" produktom. Dodatkowo zarówno określenie produktów jako „kolekcjonerskie", a także często znajdujący się na opakowaniu opis wskazujący na potrzebę skonsultowania się z lekarzem po „przypadkowym" zażyciu substancji jednoznacznie wskazują na cynizm ludzi, którzy czerpią zyski z handlu tzw. „dopalaczami".
Film obejrzało łącznie siedem klas pierwszych w liczbie ok. 160 osób. Celem cyklicznych spotkań jest również podniesienie wiedzy uczniów na temat zagrożeń, sposobów ich unikania i przeciwdziałania. Kształtowanie właściwych postaw społecznych, zapobieganie demoralizacji i przestępczości nieletnich, przybliżenie roli i pracy Policji oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku służby jest bardzo ważne dla działań Policji.