Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Okradła podając się za pracownicę Ośrodka Zdrowia

Data publikacji 18.07.2011

Rakoniewice, pow. Grodziski, woj.wielkopolskiego 

znak_policja15 lipca br.  około godziny 18:30 policjanci Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp. powiadomieni zostali o kradzieży pieniędzy w kwocie 1700 zł na szkodę mieszkańców Rakoniewic.

Na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że tego dnia  w piątek 15 lipca br. do mieszkania starszego małżeństwa zawitała kobieta szczupłej budowy ciała w wieku około  40 lat, która w wejściu do mieszkania podała się za pracownika Ośrodka Zdrowia w Rakoniewicach. Kobieta wzbudzając zaufanie u starszych ludzi, w sposób sympatyczny rozmawiała z nimi o ich chorobach i schorzeniach. W trakcie pobytu w tym mieszkaniu, kobieta ta wykorzystując nie uwagę domowników, dokonała kradzieży z saszetki znajdującej się na ławie w pokoju pieniędzy w łącznej kwocie 1700zł. Niczego nie przeczuwając, starsze małżeństwo pożegnało się z oszustką, gdzie o powyższej kradzieży zorientowali się dopiero po upływie kilkudziesięciu minut.

Policjanci na miejscu wykonali wszystkie niezbędne czynności służbowe, sporządzając między innymi dokładny rysopis kobiety. Postępowanie przygotowawcze w powyższej sprawie prowadzą policjanci kryminalni z Posterunku Policji w Rakoniewicach.

Poniżej pragniemy – w ramach przypomnienia – przekazać kilka cennych porad skierowanych dla osób starszych, aby w jak największym stopniu zminimalizować ilość tego typu przestępstw.

Przebywając w domu czy mieszkaniu nigdy nie możemy przyjmować założenia, że jesteśmy w nim w pełni bezpieczni i nic nam nie grozi. Trzeba bowiem pamiętać, że wśród sprawców przestępstw są tacy, którzy charakteryzują się szczególną przebiegłością i zuchwałością w działaniu, jak np. oszuści i złodzieje mieszkaniowi. Działają oni przede wszystkim w ciągu dnia i do zrealizowania swojego czynu potrzebują obecności domowników w ich mieszkaniu czy domu. Ich działanie oparte jest na udawaniu kogoś kim nie są albo podawaniu fałszywego celu swojego przybycia.   W celu ustrzeżenia się przed podanymi sytuacjami zachowajmy szczególną ostrożność i pamiętajmy o przestrzeganiu poniższych zaleceń.  

1. Drzwi wejściowe zawsze muszą być zamknięte na zamki.  

2. W ganku, przedpokoju czy innym miejscu, gdzie mamy zwyczaj przyjmowania osób obcych, nie można pozostawiać rzeczy szczególnie cennych oraz ważnych dokumentów (np. portfela, kluczyków do samochodu, kluczy do mieszkania, saszetki z dokumentami, itp.).  

3. Nie wolno otwierać drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł – najlepiej jest spojrzeć przez wizjer i zapytać o to bez ich otwierania. Dobrym rozwiązaniem są domofony i wideofony zamontowane przy drzwiach klatki schodowej czy furtce. Jeśli zjawił się przedstawiciel administracji osiedla, samorządu, elektrowni czy gazowni zawsze możemy go sprawdzić. Poprosić o pokazanie legitymacji służbowej, a jeżeli nie mamy pewności co do jego autentyczności, możemy telefonicznie (bez otwierania drzwi) sprawdzić w danej instytucji czy był on skierowany pod wskazany adres. Można również poprosić, aby przyszedł z kimś Wam znajomym (np. sąsiadem lub gospodarzem domu) lub w innym terminie, kiedy będą pozostali domownicy lub ktoś z rodziny. Warto także sprawdzać tablice informacyjne zamontowane w klatce schodowej, tam zamieszczane są informacje o terminach wizyt przedstawicieli różnego rodzaju instytucji i firm współpracujących z administratorem.  

4. Jeśli musimy kogoś wpuścić, to nigdy nie zostawiamy go ani na chwilę samego. Najlepiej, żeby wtedy w domu był jeszcze obecny ktoś z rodziny, znajomych czy sąsiadów. Zawsze można pomyśleć o przyjęciu gościa w umówionym terminie przez grupę sąsiadów i wspólne sprawdzenie mieszkań.  

5. Nie podpisujmy żadnych umów oraz nie przekazujmy pieniędzy akwizytorom czy inkasentom, jeżeli nie mamy pewności kogo reprezentują. Dokładnie czytajmy zawierane umowy i wyjaśniajmy wszelkie wątpliwości. Najlepszym rozwiązaniem jest pomoc osoby zaufanej, mogącej nam doradzić.  

6. Nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom obcym czy nawet znajomym, które przyszły w imieniu kogoś z Waszej rodziny. Nie należy tego robić, nawet jeśli wcześniej był telefon w tej sprawie. Osoba z rodziny po te pieniądze powinna przybyć osobiście.  

7. Mając w domu oszczędności i rzeczy szczególnie cenne schowajmy je w miejscu trudno dostępnym, i nie mówmy o tym innym osobom. Dyskrecja jest jedną z podstaw ochrony siebie i swojego mienia.  

8. Przestępcy czasami próbują wzbudzić litość osób starszych poprzez prośby o szklankę wody czy kromkę chleba. Osoby te odsyłajmy do znanej nam instytucji pomocowej czy urzędu gminy.  

9. Bardzo ostrożnie postępujemy przy udzielaniu informacji przez telefon. Niektórych informacji w ogóle nie powinno się przekazywać, szczególnie nie podajemy: danych personalnych, numerów dokumentów, kont bankowych i haseł do nich, numerów karty bankomatowej i jej PIN-u, kiedy domownicy w domu przebywają a kiedy są poza nim (w pracy, na urlopie, u rodziny, itp.), kim są członkowie rodziny, itd.  

Oprócz przestrzegania powyższych zasad bardzo ważną rolę odgrywają relacje sąsiedzkie. Nie ma lepszego „zabezpieczenia” mieszkania czy domu niż dobry sąsiad. Dlatego, nie irytujmy się kiedy otwiera on drzwi i sprawdza co się dzieje na korytarzu. Sami też interesujmy się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej, zapytajmy je kogo szukają. Otoczenie wrażliwe na obecność osób obcych utrudnia działanie przestępcom.

 

 

 

Źródło: WP KWP POZNAŃ
Powrót na górę strony