Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pijany kierowca autobusu do przewozu dzieci szkolnych.

Data publikacji 07.12.2010

Pijany kierowca autobusu do przewozu dzieci szkolnych.

Grodzisk Wlkp., woj. wielkopolskiego.

alko10,42 promila alkoholu miał kierowca autobusu Volvo przeznaczonego do przewozu dzieci. Kierowca w momencie zatrzymania podjeżdżając pod szkołę nie przewoził pasażerów. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu grozi kara aresztu.

Policjanci  grodziskiej „drogówki”. wraz z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego w Poznania w trakcie wspólnych działań na terenie miasta Grodzisk Wlkp. zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej kierowcę autobusu Volvo, który na  ul. 3-go Maja w Grodzisku Wlkp. podjechał pod szkołę, gdzie miał oczekiwać na dzieci szkolne.

O ile o kontrolowanym pojeździe nie można było powiedzieć nic złego, o tyle stan trzeźwości badanego kierowcy okazał się być wątpliwy. Przeprowadzone badanie wykazało, że kierujący autobusem ma w wydychanym powietrzu ma 0,42 promila alkoholu w organiźmie.Zawartość alkoholu w przedziale 0,2 – 0,5 promila w wydychanym powietrzu to wykroczenie.

64-letni kierowca z gm. Wielichowo na miejscu stracił prawo jazdy i najprawdopodobniej pracę. Policjanci skierują przeciw niemu sprawę do sądu gdzie może mu grozić kara nawet aresztu. Z uczniami po zajęciach lekcyjnych pojechał inny kierowca.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu grozi kara aresztu.

Codziennie kilkuset ludzi w Polsce staje się przestępcami, mimo że nikomu nie uczynili krzywdy. Zdecydowali się jedynie kierować pojazdem po drodze publicznej, będąc w stanie nietrzeźwości, czyli w ich krwi stwierdzono ponad 0,5 promila alkoholu.

Czyn taki jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat dwóch, grzywną i zatrzymaniem prawa jazdy. Nazwisko ukaranego, jak każdego skazanego przestępcy, trafia do Centralnego Rejestru Skazanych. Odtąd na pytania potencjalnego pracodawcy, kredytodawcy, organów państwa - czy był karany zobowiązany będzie odpowiadać "tak".

§  Od 15 grudnia 2000 roku obowiązuje artykuł 178a znowelizowanego kodeksu karnego, przewidujący odpowiedzialność karną za samo tylko kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

§  Stan nietrzeźwości zachodzi wówczas, gdy badanie wykaże stężenie ponad 0,5 promila alkoholu we krwi bądź jego obecność w wydychanym powietrzu w ilości przekraczającej 0,25 mg w 1 dm.

§  Jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) to jest to stan po spożyciu alkoholu. Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy.

§  Policja podejrzewając, że kierowca prowadził po spożyciu alkoholu, zobowiązana jest poddać go badaniu przy pomocy urządzeń elektronicznych albo spowodować pobranie krwi lub moczu do analizy. Jeśli wynik badania wykaże stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila, policja jest zobowiązana powiadomić prokuraturę, a ta musi wnieść sprawę do sądu.

§  Sądy ferują wobec pijanych kierowców wyroki skazujące, dotkliwe dla skazanych i ich rodzin przede wszystkim finansowo. Wyrok więzienia pozostaje plamą na honorze i może przekreślić niejedną karierę zawodową, gdyż informacja o tym na długie lata trafia do Centralnego Rejestru Skazanych.

§  Rocznie policja ujawnia ponad 160 tysięcy nietrzeźwych kierowców.

§  W Polsce w ciągu roku ginie na skutek wypadków drogowych prawie 6 tysięcy osób, a ponad 60 tysięcy odnosi obrażenia.

§  Co piąty zabity, co szósty ranny są ofiarami wypadków z udziałem nietrzeźwych. To około 1300 zabitych, ponad 11.000 rannych rocznie. To ogrom nieszczęść, niewyobrażalnych dla tych, których one nie dotknęły. Ale dla rodzin zabitych i tych, którzy zostali kalekami do końca życia, to często powód ruiny materialnej, sieroctwa, samotności spowodowanej tym, że ktoś po kilku kieliszkach czy puszkach piwa siadł za kierownice.
 

Czy wiesz, że pijany za kierownicą niczym się nie różni od pijanego, wymachującego bronią palną. On może nikogo nie chce zastrzelić, może w ogóle nie chce strzelać, a jednak czasem kogoś trafi. Rozpędzony samochód ma zdolność zabijania nie mniejszą niż karabin maszynowy...

Staramy się ponadto uczulić wszystkich członków społeczeństwa na problem nietrzeźwych kierowców; chcemy obalić istniejące w Polsce nieformalne społeczne przyzwolenie na kierowanie po spożyciu alkoholu. Tak naprawdę w większości przypadków nie pijemy sami, lecz w towarzystwie przyjaciół, znajomych, rodziny i to właśnie oni powinni reagować, nie pozwolić innym na prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu.

 

Powrót na górę strony