10 lutego 2010r.
Oszustwo internetowe.
Grodzisk Wlkp., woj. wielkopolskiego.
Do policjantów w Grodzisku Wlkp. zgłosiła się mieszkanka tej miejscowości i powiadomiła o oszustwie przy zakupie samochodu osobowego VW Golf rocznik 2009 poprzez jeden z portali internetowych.
W dniu 09.02.2010r do policjantów w Grodzisku Wlkp. zgłosiła się mieszkanka Grodziska Wlkp., która powiadomiła o oszustwie internetowym, przy zakupie samochodu osobowego m-ki VW Golf rocznik 2009. Zgłaszająca podała funkcjonariuszom, że na jednym z portali internetowych wyszukała samochód m-ki VW Golf z uszkodzonym przodem, którym była zainteresowana. W miesiącu styczniu tytułem przedpłaty na konto sprzedawcy wysłała kwotę 2.000. tyś złotych. Pojazd z racji zamówienia do dnia 28.01.2010r miał być dostarczony do Grodziska Wlkp. Sprzedawca dzień przed realizacją zamówienia zadzwonił do kupującej i oświadczył iż nastąpiły komplikacje z w/w pojazdem, ale zobowiązuje się przedpłatę zwrócić, czego nie uczynił. Z uwagi iż sprzedający zerwał wszelki kontakt z kupującą powiadomiła Policję. Postępowanie w powyższej sprawie prowadzi Wydział Kryminalny KPP Grodzisk Wlkp.
Zakupy na aukcjach internetowych:
1. Zawsze przed transakcją należy przejrzeć komentarze użytkownika portalu aukcyjnego, należy również pamiętać, że nie liczy się tylko duża ilość pozytywnych komentarzy, które mogą być celowo „wypracowane” poprzez zakupy przedmiotów o znikomej wartości, ale też ich statystyka – na przykład kilka ostatnio dodanych negatywnych komentarzy może świadczyć o przejęciu konta uczciwie handlującego użytkownika przez dokonującego oszustwa przestępcę.
2. Należy pamiętać, że nie ma „super okazji” – zbyt niska cena też może sugerować ryzyko oszustwa.
3. O fakcie czy bierzemy udział w nieuczciwej aukcji, może powiedzieć opis aukcji lub załączone do niej zdjęcia. Pamiętać należy, że jeżeli zdjęcia nie są wykonane przez sprzedającego, tylko pochodzą np. ze strony producenta lub innej aukcji, może to świadczyć, iż sprzedający nie jest w posiadaniu wystawianego na sprzedaż towaru.
4. Jakiekolwiek podejrzenia, powinny skutkować odstąpieniem od transakcji.
5. Przed dokonaniem zapłaty powinno się skontaktować ze sprzedawcą – im więcej informacji o sobie udostępnia (np. adres i telefon) tym lepiej.
6. W wypadku przedpłaty na konto należy wybierać tylko doświadczonych pozytywnie opiniowanych sprzedawców.
7. Nie należy dokonywać transakcji przez tzw. „kupowanie poza aukcją”. (Oszuści najczęściej traktują serwis aukcyjny jako sposób pozyskania ofiary. Przestępca proponuje nieświadomej zagrożenia osobie zakup po niższej cenie, ale bez pośrednictwa serwisu – choćby po to, by uniknąć opłat pobieranych przez serwis aukcyjny. Należy wziąć pod uwagę, że późniejsze dochodzenie swoich roszczeń, jak i postępowanie dowodowe jest bardzo utrudnione).
8. Po zakończonej aukcji należy odczekać kilka godzin i skontaktować się samemu ze sprzedającym w celu potwierdzenia danych potrzebnych do dokonania przelewu, pamiętając że błyskawicznie otrzymany po zakończonej aukcji e-mail może być spreparowany przez oszusta.
9. Jeśli pojawia się choć cień niepewności odnośnie sprzedającego, a istnieje taka możliwość, należy wybrać funkcję depozytową portalu, unikając transakcji z osobami, które nie chcą się zgodzić na taką formę płatności.
10. Jeżeli przesyłkę przesłano za zaliczeniem pocztowym – można otworzyć paczkę przy pracowniku poczty lub kurierze i w przypadku ujawnienia oszustwa, należy spisać protokół i złożyć zawiadomienie na policji.
11. Jeżeli po aukcji zakończonej sprzedażą (przeważnie niespodziewanie wysoką kwotą) okaże się, że kupujący pochodzi z zagranicy (najczęściej z Afryki), nie należy wysyłać towaru, dopóki pieniądze nie zostaną zaksięgowane na koncie, nie reagując na e-mail’e, że pieniądze zostały chwilowo wstrzymane, ale za to do informacji jest załączony spreparowany dowód wpłaty (najczęściej jest do dokument w formacie *.pdf).