26 lipca 2009
90 lat - Święto Policji
Grodzisk Wlkp. woj. wielkopolskiego
W dniu 24 lipca 2009 przypadła 90 rocznica powstania Policji Państwowej. Obchody Święta Policji odbyły się również na placu Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp. Wspomniane Święto miało przede wszystkim charakter dziękczynny za pełnioną służbę.
W dniu 24 lipca 1919 roku Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej przyjął historyczną już ustawę o Policji Państwowej. Fakt ten należy uznać jako akt prawny o zasadniczym znaczeniu dla służb bezpieczeństwa w niepodległym i odrodzonym wówczas państwie. Na mocy tej właśnie ustawy została powołana formacja, która zgodnie z zapisem ustawowym stała się organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych odpowiedzialnych za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego. Dzień 24 lipca nowela do ustawy o Policji z roku 1990 ustanowiła „Świętem Policji”.
W okresie powojennym swoje święto funkcjonariusze obchodzili w dniu 7 października, w rocznicę uchwalenia dekretu „O Milicji Obywatelskiej”. Po raz ostatni uroczystości te miały miejsce w roku 1989. Przez sześć następnych lat Policja nie miała swojego oficjalnego święta i raczej z wyczucia niż historycznej wiedzy awanse i wyróżnienia wręczano policjantom w Dniu Niepodległości.
O potrzebie kontynuacji i pamięci, o symbolicznym wymiarze tego Święta trzeba pamiętać, wyrażając szacunek dla tych wszystkich, którzy byli przed nami, a których doświadczenia należy przybliżyć młodym policjantom pokazując im, że służą w formacji z bogatą historią i tradycją. Komendant Powiatowy Policji w Grodzisku Wlkp. między innymi wręczył mianowania poszczególnym funkcjonariuszom na wyższe stopnie służbowe.
Dzień 24 lipca – Święto Policji – należy podkreślić, że ma dość krótką historię. Jednak dzisiejsza Policja wiele różni się od poprzednich czasów. We wspomniane Święto życzyli byśmy sobie, aby kolejne święta zapisywały się naszymi sukcesami, a nowe umundurowanie policjanta oraz nowe radiowozy kroczyły w parze z wysoką kulturą funkcjonariusza przyczyniając się jednocześnie do dalszej poprawy wizerunku w społecznym odbiorze.