"Europejski Dzień bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach"
Grodziscy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania związane z obchodami Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Akcja miała charakter profilaktyczny, której celem było podnoszenie świadomości kierowców w kontekście wypadków drogowych. Wspólnie z policjantami akcję przeprowadzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Granowie. Tego dnia na terenie całej Unii Europejskiej prowadzono podobne tego typu działania.
26 września br. w ramach obchodów "Europejskiego Dnia bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach” grodziscy policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego oraz Profilaktyki przeprowadzili akcję o charakterze prewencyjnym. Do wspólnych działań zaprosili strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Granowie.
Każdy z kierowców zatrzymanych do kontroli drogowej miał okazję, aby osobiście zapoznać się z trudną i jakże ciężką pracę wykonywaną przez służby ratujące życie.
Granowscy strażacy udostępnili dla kierowców ciężki sprzęt służący między innymi do przecinania blachy oraz fantom z przeznaczeniem do krótkiej lekcji przeprowadzania resuscytacji.
Grodziscy policjanci informowali kierowców o trwającej akcji zaznaczając główne przyczyny wypadków śmiertelnych na drogach. Policjanci rozdali łącznie kilkadziesiąt ulotek o treściach prewencyjnych jako pamiątkę tego dnia.
Akcja EDWARD (ang. skrót) promuje tzw. „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli ZERO śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie na dzień 19 września br. Z całą pewnością założenie to będzie niezwykle trudne do osiągnięcia w praktyce. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że oprócz wzmożonej aktywności Policji na europejskich drogach, chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.
Głównymi celami działań pn. EDWARD są:
-
podnoszenie świadomości dotyczącej nadal aktualnego problemu, jakim jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz wypadki z udziałem osób rannych lub zabitych na drogach całej Europy;
-
ponowne skierowanie uwagi podmiotów działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na prowadzenie skutecznych działań niezbędnych do osiągnięcia celu Europy 2020, tzn. zmniejszenia o połowę liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych na terenie Unii Europejskiej do 2020 r. w stosunku do 2010 r., kiedy to zginęło na drogach 31.500 osób;
-
pokazanie wartości, jaką mają ustanowione cele dla państw członkowskich Unii Europejskiej;
-
zaprezentowanie możliwości znacznego zredukowania liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych w wypadkach drogowych płynących ze współpracy różnych sektorów i podmiotów.