Wypadek podczas prac polowych
Dyżurnygrodziskiej jednostki Policji powiadomiony został o wypadku, do którego doszło na polu kukurydzy w miejscowości Kamieniec. Podczas koszenia 52-letni mężczyzna nagle przewrócił się na urządzenie tnące kukurydzę. Na szczęście kierowca bardzo szybko wyłączył sieczkarnię. Poszkodowany mężczyzna z rozciętą stopą oraz z podejrzeniem złamania otwartego został śmigłowcem przetransportowany do jednego z podpoznańskich szpitali. Do tego wypadku wcale nie musiało dojść. Czasem rozwaga i zachowanie zdrowego rozsądku może uratować nam nawet życie.
Do zdarzenia doszło 29 sierpnia 2017 roku kilka minut po godz. 12:00. Podczas wykonywanych prac polowych polegających na koszeniu kukurydzy doszło do wypadku, którego z pewnością można było uniknąć. Mimo wcześniejszych ostrzeżeń członków rodziny, 52-letni mężczyzna wiedząc, że jest koszona kukurydza i tak postanowił zerwać sobie kilka kolb. Kierowca sieczkarni w pewnym momencie zauważył mężczyznę jak przewraca się na tzw. kemper znajdujący się w części czołowej sieczkarni odpowiadający za bezpośrednie cięcie rośliny. Natychmiast wyłączył maszynę.
Po przybyciu Pogotowia Ratunkowego u poszkodowanego stwierdzono rozcięcie stopy i prawdopodobnie otwarte złamanie kości. 52-letniego mieszkańca Kamieńca przetransportowano śmigłowcem do jednego z podpoznańskich szpitali.
Z całą pewnością do tego zdarzenia wcale nie musiało dojść. Wystarczyłoby trochę rozwagi i zdrowego rozsądku. Okazuje się, że wypadki przy pracach w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych działach gospodarki. Pracując rozważnie, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy chronimy nie tylko swoje życie i zdrowie, ale uczymy tych zasad własne dzieci. One uważnie nas obserwują i naśladują. Często zdarza się, że dzieci już w wieku przedszkolnym, niestety, ale potrafią uruchamiać maszyny rolnicze.
Jak uniknąć zagrożeń?
• Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
• W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
• Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.
• Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
• Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
• Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
• Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
• W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!
• Posłuchaj innych, skoro ostrzegają Cię przed niebezpieczeństwem.